Det här måste vara kvarterskrogen som Lorensberg har längtat efter. En liten intim matsal med bar, uteserveringar i två väderstreck och en egen variant av Göteborgs nationalrätt en halv special. Det är tidig kväll och redan nästan fullsatt på Lorensbergs Fisk & Bar, vi är glada att vi bokat bord.
Konceptet är kul, en fiskaffär som blir krog och bar på kvällen. Fast så mycket fisk är det inte på den återhållsamma menyn. Fisk- och skaldjurssoppa är den enda riktiga fiskrätten förutom krogens roliga blinkning till hemstaden, ”en halv special à la havet”, potatismos med laxkorv och räkröra (200 kr). Men krogen håller fortfarande på att hitta sin form, en ny matsal innanför den befintliga är på gång och då växlas kanske menyn upp.
”Förrätter” finns i alla storlekar, från nötter till toast med räkröra. Vi fastnar för marinerade laxnuggets (165 kr) och yurritas (155 kr). Till det en alkoholfri Brewdog Nanny State (89 kr) och ett glas chablis med fin mineralitet (149 kr).
De mjälla och delikata fiskarna smälter i munnen och ger en fin rund lång eftersmak.
De små rökiga laxbitarna är marinerade i chili och den heta eftersmaken varar långt in i huvudrätten. Det passar bra eftersom korven och moset i vår ”halv special à la havet” är så försiktigt kryddade att den kvardröjande hettan ger välbehövlig stuns. Vår smakrika Nanny State matchar fint maten, medan Bryggmästarens alkoholfria (59 kr) är en blekare ersättning för vanlig öl.
Vår andra förrätt, yurritas, visar sig vara kvällens hit. Pinfärsk ansjovis från Biscayabukten, filead för hand, marinerad i jungfruolja och kaxigt serverad i sin konservburk. De mjälla och delikata fiskarna smälter i munnen och ger en fin rund lång eftersmak. Så oerhört enkelt och bara så rätt.
Verkar redan ha hittat sin stampublik
Nu, husets fisk- och skaldjurssoppa (265 kr) tillsammans med ännu ett glas smakrik chablis från Château de Chemilly. Pinfärsk och väl tillagad torsk med räkor serveras vackert i en djup tallrik. Soppan hälls på vid bordet, men är mer ljummen än varm. Onödig miss i ett kök som inte erbjuder så många ”tillagade” rätter.
En bordsgranne som suttit väldigt väldigt tätt intill en av oss flyttar nu till uteserveringen. Med en suck av lättnad över att slippa den oönskade intimiteten ägnar vi oss åt efterrätterna. Pistageglass (90 kr) serveras enkelt toppad med en skiva vit choklad och krossade pistagenötter. Helt godkänt med tanke på priset, men glassen hade mått bra av att tas ut från frysen en stund före servering. Vår crème brûlée (105 kr) har ett perfekt knäckigt täcke och fin gräddig konsistens, men saknar den djupa vaniljsmak en perfekt brûlée ska ha.
Inte i första hand ett ställe för längre sittningar utan mer för en stunds sjyst häng med en mindre rätt och ett glas vin.
Plötsligt ser vi bartendern stå och blanda drinkar i baren. Oj, det missade vi på menyn och nu är det lite sent. Möjligen kunde personalen lyft fram drinklistan när vi kom eftersom den inte gick att hitta på menyn. Servicen är inkännande och vänlig, men hinner inte riktigt med.
Dags att betala och vi går ut i kvällen, glada att lämna våra obekväma stolar. Men Lorensbergs Fisk & Bar är kanske inte i första hand ett ställe för längre sittningar utan mer för en stunds sjyst häng med en mindre rätt och ett glas vin. Krogen verkar i vilket fall redan ha hittat sin stampublik. Vi ser fram emot att komma tillbaka till denna välkomnande och trevliga kvarterskrog när meny och inredning har satt sig.
Anmäl dig till nyhetsbrevet GP Mat och dryck
Få tips på vin, öl och recept inför helgen och det bästa från Göteborgs restaurangliv. Ett nyhetsbrev för dig som är 25 år eller äldre.
För att anmäla dig till nyhetsbrevet behöver du ett digitalt konto, vilket är kostnadsfritt och ger dig flera fördelar. Följ instruktionerna och anmäl dig till nyhetsbrevet här.
