Suzanne Osten (regissör) och Camilla Läckberg (exekutiv producent) presenterar filmprojektet ”Love duet” som de arbetade med tillsammans. Bild: Sanna Tedeborg

Camilla Läckberg: ”Jag fick typ en girl crush på Suzanne”

Camilla Läckberg och Suzanne Osten höll på med filmen ”Love duet”, en självbiografisk komedi om genikulten runt Ingmar Bergman. Nu är det osäkert om filmen blir av.
– Det här var verkligen Suzannes projekt, säger Camilla Läckberg.

ANNONS

Under årets upplaga av Göteborgs filmfestival mötte pressen en, i vissa ögon, oväntad duo: den älskade dramatikern Suzanne Osten och deckardrottningen Camilla Läckberg. De meddelade att de höll på med komedifilmen ”Love duet”. Det var tydligt att det fanns en gemensam uppskattning och respekt mellan de båda kulturpersonerna.

– Hon är som en slags Beyoncé i mitt liv, sade Suzanne Osten och nickade mot Camilla Läckberg som i sin tur svarade med att kalla Osten för ikon.

Nu är Suzanne Osten död och när GP når Camilla Läckberg minns hon tydligt det första mötet med stjärnregissören.

– Jag fick typ en girl crush på Suzanne från första stunden jag träffade henne. Hon var unik och helt fantastisk.

ANNONS

– Sättet hon bemötte mig var så otroligt fint, det var fördomsfritt. Det fanns inga förutfattade bedömningar utifrån vad hon gjorde och jag gjorde.

Osten och Läckberg gjorde filmen ”Love duet”

Filmen ”Love duet” är ”en skröna på självbiografisk grund”, tänkt att utspela sig under tidigt 1960-tal. Handlingen är följande: Precis som Suzanne Osten drömmer hennes mamma Gerd om att bli filmregissör, i stället sitter hon nu på mentalsjukhuset Beckomberga. Hon har berättat att Ingmar Bergman är Suzannes far och dottern är osäker på vad hon ska tro.

Hon bestämmer sig för att kontakta den uppburne regissören på Dramaten. Tillsammans åker duon till Italien för att träffa Federico Fellini men resan blir en besvikelse. Bergman blir närgången och sårad när han avvisas och allt slutar i en våldsam uppgörelse, närmast en kung fu-duell.

– Jag tror att Bergman hade skrattat högt åt den här filmen och sagt: ”Hon är inte klok den där...” sade Suzanne Osten när hon förklarade filmen för GP.s filmredaktör Maria Domellöf-Wik.

Osäkert vad som händer med ”Love duet”

Nu är det osäkert om ”Love duet” blir av. Enligt Camilla Läckberg var produktionen i ett finansieringsläge och just i stånd att växla upp. Nu vet hon inte vad som kommer att hända. Hon har ännu inte haft möjlighet att prata med de inblandade om framtiden.

ANNONS

– Det här var verkligen Suzannes projekt, säger Läckberg.

Suzanne Osten hade en förmåga att få Camilla Läckberg att skratta. Bild: Sanna Tedeborg

Att Osten var den drivande parten är knappast förvånande enligt deckarförfattaren, som påpekar att regissören hade en osedvanlig energi för sin ålder.

– Det var otroligt. Jag var trettio år yngre och hade svårt att orka med att matcha hennes energi.

Vad har Suzanne Osten betytt för kulturen och berättarkonsten i Sverige?

– Suzanne hade ett väldigt unikt sätt att berätta som har berikat Film- och Kultursverige, och även teaterscenen. Det här var hennes stora, stora passion.

– Sen tycker jag det är viktigt att man inte bara pratar om den funktion hon hade, vilken såklart var otroligt viktig, men Suzanne var också en fantastisk människa. Hon var så sjukt rolig. Jag hade inte uppfattat den bilden, kanske stod för mycket vördnad i vägen, men som jag har skrattat med henne.

Suzanne Osten blev 80 år gammal.

Läs mer
ANNONS