Ett stort område utanför vita huset är redan avspärrat inför installationen av den nya presidenten. Bild: Britt-Marie Mattsson

Washington förbereder sig inför en ny president

Washington förbereder redan installationen av den nya presidenten. Läktare byggs för paraden och skottsäkert glas installeras på åskådarplatsen utanför Vita huset. Men det handlar även om att förstärka säkerheten på ett sätt som inte skett sedan terrordåden 2001.

ANNONS

Det är ovanligt tidigt som mycket av arbetet inför installationen den 20 januari nästa år har inletts. Överallt byggs säkerhetsstaket och kring viktiga byggnader, som Kapitolium, är arbetet igång med cementfundament. Området utanför Vita huset har spärrats av med höga staket och alla som vill passera får nu finna sig i att ta en omväg genom Lafaytteparken. Arbetsbodar skymmer sikten mot Vita huset och virke ligger staplat för läktarna där inbjudna ska sitta för att se paraden som passerar. Den nya presidentens inglasade uppvärmda bås, med plats för ett hundratal gäster, är på väg att färdigställas precis utanför staketet till parken som omger Vita huset.

ANNONS
Fler och fler gator i Washington har stängts av de senaste dagarna. Bild: Ben Curtis

Men det ska ändå finnas ett välkomnande inslag. Det nya besökscentret har just öppnat alldeles i närheten där det går att trycka på knappar för att se de officiella rummen i Vita huset, eller ”The Peoples House”, Folkets Hus, som det nu ibland kallas. Det var första damen Jacqueline Kennedy som, redan när hon tog initiativet till både restaureringen av huset och anläggandet av Rosenträdgården, ville att Vita huset skulle få en folkligare benämning. Sedan föll det i glömska. Men ”The Peoples House” lanseras nu återigen som en del i den öppenhet som den officiella besöksnäringen hoppas kunna återskapa, trots att Vita huset sedan länge är stängt för alla besökare som inte har särskilda tillstånd.

För alla de som inte släpps in finns nu ändå möjligheten att få en uppfattning av hur det ser ut inomhus. Och en kopia av Ovala rummet har konstruerats så att det går att sitta i ”presidentens stol” bakom skrivbordet.

Förstärkt säkerhet efter valdagen

Det är tydligt att det tidiga byggandet av läktare utanför Vita huset också beror på att säkerheten måste förstärkas om tiden efter valdagen skulle leda till demonstrationer och oroligheter. Den 16:e gatan, som leder ned mot Layfayetteparken, har stängts av permanent sedan demonstrationerna mot polisvåld mot svarta efter George Floyds död 2020. På gatan finns ”Black Lives Matter” målat i stora bokstäver som upptar ett helt kvarter.

ANNONS

Även på andra sidan Vita huset finns tidiga avspärrningar kring delar av The Ellipse, parkområdet där Donald Trump hetsade sina anhängare vilket ledde till stormningen av Kapitolium. Det var också där Kamala Harris höll sitt tal om demokrati och frihet i slutet av kampanjen i år.

St John’s Church väntar på att få välkomna den nya presidenten. Bild: Britt-Marie Mattsson

Men alldeles intill Lafayetteparken pågår mer stillsamma förberedelser inför installationen. I St Johns Church är det högmässa som vanligt söndagen före valdagen och prästen, William Morris, håller förbön för båda presidentkandidaterna och går vidare med kongressen och Högsta domstolen och alla andra officiella företrädare för USA. Han manar till lugn och förståelse även för de som inte delar de egna uppfattningarna.

Väntar besök av presidenten

Det var här utanför kyrkan som Donald Trump stod med en bibel upp och ned när demonstrationen mot polisvåld stoppades 2020 och det är hit, till St Johns Church, som presidenter brukar komma antingen dagen före eller på installationsdagen.

St Johns är en episkopalkyrka som stod klar 1816 och den förste presidenten som kom hit var James Madison. Sedan länge hälsas alla välkomna, som det står på programmet för dagens gudstjänst – ”alla raser, alla etniciteter, alla kön, alla med olika sexuell orientering och olika åsikter som grundar sig i kärlek.”

Många presidenter har funnit lugn just här, i kyrkan som de kan se från Vita huset. Kuddarna som går att knäböja på i bänkraderna är klädda i mörkrött tyg och i de främre raderna finns kuddar som broderats med presidentemblemet och namn på många av företrädarna till den president som nu ska tillträda.

ANNONS

”God Bless America”

Blommor är vackert arrangerade på altaret och Ellie i bänkraden framför vänder sig om under en kort paus mitt i gudstjänsten och hälsar med ”God Bless You”, som traditionen kräver. Alla i församlingen hälsar på varandra på samma sätt och mannen snett bakom lägger till ”Peace” och ”God Bless America.” Ellie säger senare att hon antagligen ”på ett eller annat sätt” kommer att vara med när den nya presidenten kommer hit. Hon är som många andra aktiv i kyrkan och utanför står lemonad, kaffe och hembakade kakor uppdukade på ett bord när församlingen stannar upp en stund i höstvärmen efter högmässan.

– Allt är förberett för den nya presidenten, försäkrar prästen William Moris. Vi är redo för vem det än blir. Vi är en lugn hamn för alla här i St Johns Church.

Läs mer

Ämnen i den här artikeln

ANNONS