Sedan 1998 har 435 bibliotek stängts. Och elever som går i bolagsskolor har sällan tillgång till skolbibliotek, skriver signaturen ”Bokmalen”. Bild: Claudio Bresciani / TT

Inte bara ”knäpphögern i USA” som hotar skolbiblioteken

Det finns skräckexempel med bibliotek i Idaho där föräldrar måste skriva på ett dokument om deras barn ska få lov att bläddra i exempelvis Sagan om ringen. Även om vi inte är där i Sverige så är utveckling skrämmande också här, skriver signaturen Bokmalen.

ANNONS

Bibliotek i Idaho har tvingats sätta upp stoppskyltar för alla under 18 år till stora delar av biblioteken, eftersom ungdomar där skulle kunna komma i kontakt med osedlig litteratur. En förälder måste skriva under ett dokument varje gång ungdomen är där, om den ska tillåtas bläddra i exempelvis Sagan om ringen eller vad som helst i vuxenavdelningen.

Detta sorterar vi lätt in under ”knäpphögern i USA”. Men här hemma? Sedan 1998 har 435 bibliotek stängts. Och elever som går i bolagsskolor har sällan tillgång till skolbibliotek. Sen tillkommer också utvecklingen att bibliotek har ”meröppet” utan bibliotekarier som kan guida och visa. I förorten bredvid mig är det enbart meröppet hela sommar. Och för att få tillgång till meröppet måste man vara 18 år fyllda.

ANNONS

Bokmalen

ANNONS