Vi ser en oroväckande utveckling där utomstående aktörer försöker styra vilka åsikter som är tillåtna inom akademin. Utställningen lyfte två viktiga frågor: det humanitära katastrofläget i Palestina och kravet på akademisk bojkott av Israel. Detta anses av vissa vara så kontroversiellt att universitetet nu anmälts – trots att ingen enskild student har klagat. Anmälan hävdar att utställningen kan uppfattas som kränkande för judiska och israeliska studenter, men varför har vi då inte fått några sådana reaktioner från dem själva? Vi ifrågasätter vem som egentligen försöker styra vad som får sägas på Göteborgs universitet – och i vems intresse det sker.
Återkommande mönster
Judiska Centralrådets ordförande Aron Verständig menar att utställningen innehåller "antisemitiska budskap". Vi avfärdar detta påstående som grundlöst. Liknande anklagelser har tidigare riktats mot pro-palestinska studentrörelser. När vårt studentläger stod utanför Göteborgs universitet under våren 2024, uttalade sig Ebba Busch och påstod att ”Göteborg har ett problem med antisemitism”. Uttalandet kom i direkt anslutning till vår protest mot universitetets samarbeten med israeliska institutioner. Det vi ser är ett återkommande mönster där kritik av Israel snabbt avfärdas som antisemitism, trots att den grundar sig i folkrätt och mänskliga rättigheter.
Om akademisk frihet ska vara en princip, borde den inte då gälla även när det handlar om Israels roll i ockupationen av Palestina och folkmordet mot palestiner som Israel begår? I stället ser vi hur debatt tystas genom anmälningar, påtryckningar och politiska utspel.
Göteborgs universitets ledning, med rektor Malin Broberg i spetsen, har konsekvent undvikit att diskutera universitetets samarbeten med israeliska institutioner – trots att dessa institutioner har kopplingar till den militära ockupationen och upprepade brott mot internationell rätt. Varför är dessa samarbeten en icke-fråga?
Vi ser en global trend där kritik av Israel systematiskt avfärdas som antisemitism, oavsett vad som faktiskt sägs
Den konstutställning som nu blivit föremål för kontrovers bygger delvis på det tältläger vi studenter hade utanför universitetets huvudbyggnad i 192 dagar– ett läger som till slut revs med tvång. Innan bulldozrarna kom räddade vi det vi kunde: konsten vi skapat, skyltarna vi målat, namnen på de döda vi skrivit ner. Vi samlade bilder på barn i Gaza, leende innan bomberna föll. Sedan förstördes allt. Nu, när dessa berättelser visas i en akademisk miljö, försöker vissa aktörer återigen radera dem. Men det är inte själva utställningen som stör dem – det är budskapet bakom vårt studentläger.
Vi ser en global trend där kritik av Israel systematiskt avfärdas som antisemitism, oavsett vad som faktiskt sägs. Denna strategi har använts av politiska ledare från Netanyahu till Biden och Trump, för att legitimera Israels militära offensiv. I Gaza har över 42 000 palestinier dödats, varav 13 300 barn, sedan den 7 oktober 2023 – en massaker som strider mot folkrätten och internationella konventioner.
Vi accepterar inte att Göteborgs universitet ska bli en plats där vissa ämnen inte får diskuteras.Vi accepterar inte att anmälningar och yttre påtryckningar ska avgöra vilka röster som hörs inom akademin. Om universitetet står för öppen debatt och akademisk frihet, måste det också tåla att samarbeten med Israel ifrågasätts och att studenters protester får höras. Göteborgs universitet måste välja: stödja den fria debatten – eller bidra till att tysta den.
GU Students for Palestine:
Taha Khatab, masterstudent i socialt arbete och mänskliga rättigheter
Ran Botö, student




