Då även Jörgen Fogelklou fått denna information är vi förvånade över att han uppmanar Higab att agera på ett sätt som bryter mot hyreslagstiftningen, skriver debattören. Bild: Elisabeth Alvenby/Göteborgs-Posten

Bevis för att olagligheter pågått i Viktoriahuset finns inte

Higab tar starkt avstånd från all form av våldbejakande extremism i våra lokaler. Som styrelse i ett kommunalt fastighetsbolag är det viktigt att det som sker i våra hus följer stadens riktlinjer och lagstiftning, vilket avspeglas i våra hyreskontrakt och dialogen med nya hyresgäster, skriver Johannes Olsson (MP)

Det här är en debattartikel. Åsikter och idéer som framförs är skribenternas egna. Vill du svara eller har du synpunkter på debattartikeln? Mejla till: debatt@gp.se

ANNONS

Replik

13/12 Stoppa vänsterextremisternas manifestation i Viktoriahuset

Higabs handlingsutrymme som fastighetsägare är dock begränsat och vår grundlagsskyddade yttrandefrihet ger alla rätt att uttrycka åsikter, även om de kan anses extrema. Hyreslagstiftningen ger ett långtgående skydd till hyresgäster och tillåter att en förstahandshyresgäst hyr ut delar av en lokal i andra hand utan medgivande från hyresvärden. Higab kan inte påverka vilka besökare hyresgäster väljer att ha i sina lokaler om det inte finns bevis för olaglig verksamhet.

Ovanstående problematik har Higab informerat stadens politiker om. Då även Jörgen Fogelklou fått denna information är vi förvånade över att han uppmanar Higab att agera på ett sätt som bryter mot hyreslagstiftningen.

ANNONS

Som förstahandshyresgäst är det deras ansvar att säkerställa att deras hyresgäster inte bryter mot lagen

Higab blev fastighetsägare till Viktoriahuset 2021 och övertog då även hyresavtalet med Föreningen Viktoriahuset, som sedan flera år hyr en stor del av huset. Föreningen hyr i sin tur ut delar av sina lokaler i andra hand till andra föreningar, bland andra Filmcentrum Väst och Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen.

En av andrahandshyresgästerna är Syndikalistiskt Forum, som anordnar olika evenemang. Vid några tillfällen har Higab fått kännedom om evenemangsrubriker eller deltagande aktörer som inte är förenliga med stadens riktlinjer. Då har bolaget alltid tagit direkt kontakt med Föreningen Viktoriahuset. Som förstahandshyresgäst är det deras ansvar att säkerställa att deras hyresgäster inte bryter mot lagen. Om så sker kan det äventyra föreningens hyreskontrakt, vilket enligt hyreslagen kan innebära att samtliga andrahandshyresgäster – inte bara Syndikalistiskt Forum – får lämna sina lokaler.

Olagliga aktiviteter

Får Higab indikationer om att någon problematisk aktör verkar i något av våra hus, utreder bolaget detta i samråd med Kunskapscentrum för organiserad brottslighet i Göteborgs Stad. Finns det misstanke eller risk för våldsbejakande eller andra olagliga aktiviteter, kontaktas alltid polisen.

Hittills har inga bevis om olaglig verksamhet i Viktoriahuset framkommit, och polisen har heller inte gjort några ingripanden eller uppmanat bolaget att hantera situationen annorlunda. Om så skulle ske kommer vi att agera därefter.

ANNONS

Angående påståendet i Fogelklous artikel om att Göteborgs skattebetalare tvingas finansiera evenemangen i Viktoriahuset är det helt felaktigt. Higab hyr ut lokaler och våra intäkter består uteslutande av hyresintäkter, inte skattemedel, vilka används för att vårda och utveckla våra fastigheter. Varken skattepengar eller annan finansiering går via Higab till evenemang i Viktoriahuset.

Johannes Olsson (MP), styrelseordförande Higab

ANNONS