IFK Göteborg har sålt slut biljetterna till sina allsvenska matcher på Gamla Ullevi i 25 matcher i rad . Under vårens svenska cup-kvartsfinal mellan Blåvitt mot Hammarby var det över 26 000 personer på ”stora” Ullevi.
Daniel Bernmar (V), kommunalråd med ansvar för idrottsfrågor i Göteborg. Lanserade nyligen ett förslag där det rödgröna styret vill utreda att anpassa den större av de två arenorna för fler fotbollsevenemang.
En kritik mot den anrika arenan är att publikupplevelsen för fotboll inte är bra. Detta då det är löparbanor mellan läktarna och planen vilket gör att publiken hamnar långt från spelet.
Arenor har byggts om
Flera arenor i Europa har byggts om för att anpassas till fotboll. Ett exempel är den spanska klubben Real Sociedads hemmaarena Anoeta. Den byggdes 1993 inför junior-EM i friidrott och hade då löparbanor runt sig.
2015 kom Real Sociedad överens med staden San Sebastian om att bygga om arenan och mellan 2017 och 2020 byggdes arenan om. Planen sänktes en och en halv meter kortsidorna byggdes om helt medan långsidornas läktare byggdes om över den yta där löparbanorna tidigare låg.
Arenan ökade i och med ombyggnationen även sin kapacitet från cirka 32 000 platser till 40 000.
Bernmar: ”Ullevi är något som är större än bara fotboll”
Att något liknande skulle göras på Ullevi i Göteborg är dock inte troligt enligt Daniel Bernmar, det säger han i en intervju med Robert Laul i GP:s podd Inga Dönare.
–Anledningen till att vi inte bara gör så här är att vi tänker nog att stora Ullevi är något som är större än bara fotboll. Det finns behov och ändamål som andra delar av idrotts-Göteborg har, och som andra delar av idrotts-Sverige har.
–Med det sagt tror vi fortfarande att vi kan förena fotbollen, friidrotten och andra evenemang på en och samma arena.
Är det inte ett alternativ, som man gjorde med Real Sociedads arena, att ta bort löparbanorna, och sänka planen?
–Det kan vara så att man med teleskopsläktare kan hitta en lösning, som innebär att när det spelas fotboll, så ser det ut som Real Sociedads nyrenoverade arena. Medan när det är ett friidrottsevenemang eller en konsert så har den en annan utformning. Det finns mycket teknik idag som skulle kunna skapa den flexibiliteten. Det vill jag ha svar på innan jag tar ställning till om fotbollen är så betydelsefull att andra idrotter får stå tillbaka i så hög utsträckning.
Just nu håller Got event, det kommunala bolag som driver de kommunägda arenorna i Göteborg, på att byta löparbanorna till banor som inte är godkända för tävling.
– Eftersom vi inte har något stort mästerskap runt hörnet så ser vi inte att vi ska lägga in tävlingsbanor, för den kostnaden är såpass stor. Jag tror det landar, med underarbete och allting, på ungefär 30 miljoner kronor, har Got events vd Lotta Nibell tidigare sagt till GP.

Ska utredas
Ett stort mästerskap i friidrott på seniornivå har inte arrangerats i Göteborg de senaste 19 åren men Daniel Bernmar vill hålla dörren öppen och tycker därför det är viktigt att bevara löparbanorna.
–Stora Ullevi är Sveriges i särklass bästa friidrottsarena. Och i särklass största. Vill man ha en riktigt hög elitnivå någon gång i Sverige överhuvudtaget när det kommer till ett EM i friidrott till exempel, då finns det bara ett ställe, och det är Göteborg, säger han.
Innan utredningen av att fotbollsanpassa Ullevi kan börja ska det klubbas i kommunstyrelsen och kommunfullmäktige. Utredningen ska göras av Got event i samarbete med fastighetsägaren Higab och destinationsbolaget Göteborg & Co.
Hur troligt skulle du säga att det så kallade ”Real Sociedad”-förslaget är?
–Just nu? Inte så troligt. Men vi stänger inga dörrar. Det vi gör är att vi utreder om det finns potential att anpassa stora Ullevi så det blir en bättre fotbollsupplevelse för ett större åskådarantal när det behövs. Det ska vi ta reda på. Och då blir det kanske, om vi har tur, en Real Sociedad-lösning, som dessutom är flexibel där vi kan använda löparbanorna vid tillfällen då det inte är fotboll, säger Daniel Bernmar.
Det finns en tredje tanke som bland annat Supporterklubben Änglarnas ordförande Adrian Pihl föreslog i GP: En lösning à la Solna där man smäller upp en helt ny jättearena för 50 000 åskådare, bygger köpcentrum, hotell och en hel stadsdel runt. Adrian Pihls förslag var att göra det här i Kviberg eller någon annanstans. Utesluter du en sådan jättesatsning i Göteborg?
–Ja. Jag gör det.
Det var ett tydligt svar för att vara politiker?
– Ibland ska man vara tydlig, och jag utesluter nog det för jag ser inte den fysiska eller ekonomiska möjligheten. Det är möjligt att jag har fel här, jag blir gärna övertygad om någon verkligen kan visa det. Det är många, många, många miljarder rent ekonomiskt. Med tanke på hur stora investeringsvolymer Göteborgs kommun har kommer det vara oerhört tufft.
I poddintervjun gör Daniel Bernmar bedömningen att projekten där det är närmast till att sätta spaden i marken är en utökning av Bravida Arena, och en renovering och utökning av Gamla Ullevi. Hör hela samtalet i ”Inga Dönare”.






