Det var länge sedan det rådde någon maktkamp om den franska fotbollstronen. QSI, Qatar Sports Investment, klev 2011 in som majoritetsägare i Paris Saint-Germain. Pengabuntarna från Mellanöstern väckte liv i den slumrande jätten och sedan dess har PSG spelat i en helt egen liga jämfört med övriga lag i Frankrike. Innan dess hade PSG vunnit två ligatitlar genom klubbens historia – den senaste 1994 – men med stora satsningar och värvningar av spelare som Zlatan Ibrahimovic, Neymar, Kylian Mbappé och Lionel Messi har man under QSI:s ledning vunnit 10 Ligue 1-titlar och 13 cuptitlar.
Ingen annan klubb har kommit i närheten av att matcha PSG:s ekonomiska muskler och allt talar för att ännu fler titlar får firas senare i vår, med Luis Enriques lag i 19-poängsledning i Ligue 1 och säkrad kvartsfinal i Champions League, där Aston Villa väntar, samt semifinal i Coupe de France.

Paris FC utmanar den nya ordningen
Från och med nästa säsong ser dock PSG ut att få en ny utmanare att brottas med – från samma stad.
Paris FC, från Paris 13:e arrondissement, grundades 1969 och var då stadens största klubb. Året efter slogs PFC ihop med Stade Saint-Germain för att bilda just PSG. Äktenskapet varade dock bara två år innan klubbarna gick skilda vägar. Men där PSG kunnat etablera sig i den franska fotbollseliten – och på senare år ta position som landets självklara etta – så har Paris FC tillbringat större delen av klubbens existens i de dunkla divisionerna av den franska fotbollspyramiden. På damsidan har klubben haft större framgångar med sex ligatitlar och en stabil position bland landets främsta lag.
Herrlaget spelade senast i högstadivisionen 1979 – men nu andas Paris FC framtidsoptimism igen och klubben knackar hårt på Ligue 1-dörren, med ekonomiska muskler nog för att kunna etablera sig som en toppklubb om allt går enligt plan.
I november 2024 köptes Paris FC av Bernard Arnault som samma år toppade Forbes lista över världens rikaste och som byggt familjens förmögenhet inom lyxindustrin som ägare för lyxmärkeskonglomeratet LVMH, med varumärken som Louis Vuitton, Moët & Chandon och Tag Heuer, Dior, Marc Jacobs och Tiffany & Co bland tillgångarna.

Jürgen Klopp på plats på lagets matcher
I samband med Arnault-familjens övertagande av Paris FC presenterades även Red Bull som minoritetsägare och fotbollschefen Jürgen Klopp har redan börjat besöka på Paris matcher, även om det snarare ser ut att bli forne tyske landslagsanfallaren Mario Gomez som kommer agera konsult för det ambitiösa projektet som ska föra Paris FC till Ligue 1 och den franska toppen.
– Vi kommer inte bli ”Red Bull Paris FC”, det här är inte den typen av multiklubbsägarskap som i Leipzig, Salzburg och andra ställen i världen, fastslog Antoine Arnault, son till Bernard, till RMC när nya ägarstrukturen presenterades.
På 1980-talet gjorde Paris FC ett kortlivat försök att utmana PSG som stadens lag. Affärsmannen Jean-Luc Lagardère slog ihop klubben med Racing Club de France, under namnet Matra Racing, och satsade stort med värvningar av stjärnor som David Ginola och Enzo Francescoli. Det föll dock platt och slutade med Paris FC i ekonomisk kris och nedflyttat till amatörnivå. Nu vill klubben undvika samma misstag.
– Vi vill inte förivra oss. Vi vill att klubbens stomme ska komma från Parisregionen. Alla andra värvar spelare från Paris, så det vore bra med en lokal klubb som bygger på den talangpoolen, säger presidenten Pierre Ferracci till BBC.
I europeiska storstäder som London, Madrid och Rom har det funnits flertalet storklubbar som kunnat leva simultant – men inte i Paris. Det hoppas Paris FC kunna förändra. Klubben kämpar i toppen av Ligue 2 för att säkra uppflyttning till Ligue 1 – vilket är det första steget i Arnault-familjens ambitiösa satsning.
– Jag tror det finns rum för två fotbollsklubbar i Paris, med olika historia och bakgrund, som kompletterar varandra, säger Antoine Arnault.
Fotbollshelgens tre hetaste matcher
Argentina – Uruguay
Stormatch i Conmebols VM-kval mellan två sydamerikanska giganter. Argentina toppar kvalet, men får klara sig utan skadade Lionel Messi under den här samlingen. Marcelo Bielsas Uruguay är tvåa, fem poäng bakom, i kvalserien, som innehåller tio nationer från Sydamerika.
Lördag 00.30
FC Barcelona – Real Madrid
Efter en het kvartsfinalvecka i Champions League, där både Barcelona och Real Madrid vann mot Wolfsburg respektive Arsenal, bjuds det på stormatch även i inhemska ligan. ”El Clásico femenino” är inte lika rivalitetsladdat och historiefyllt som på herrsidan och dominanta Barcelona – som vunnit ligan fem år i rad och toppar tabellen med sju poäng ner till Real, har aldrig förlorat mot rivalen från Madrid.
Söndag 12.00, DAZN
Manchester City – Chelsea
Mötena mellan dessa båda engelska storklubbar duggar tätt för tillfället. I helgen bärgade Chelsea titeln i Women’s League Cup via en 2–1-seger på Pride Park men City revanscherade sig i onsdags med en 2–0-seger i första kvartsfinalmötet i Champions League. Innan returen i London nästa vecka ska lagen även mötas i WSL, som Sonia Bompastors obesegrade Chelsea toppar med åtta poäng ner till tvåan Arsenal.
Söndag 15.30, Viasat Sport Premium & Viaplay

