Runt 170 parkeringsplatser på Såggatan ska bort för att lämna plats för en cykelbana. Bild: Karin Jansson

Majorna behöver parkering – inte racercyklister

Fortfarande behövs bilen, alla kan inte ta sig till jobb via överfulla spårvagnar eller med cykel, skriver signaturen Majornabo.

ANNONS

Fick information i brevlådan häromdagen från stadsmiljöförvaltningen med följande rubrik: Såggatan ska utvecklas! Utrymme ska skapas till en (racer)cykelbana, genom att cirka 170 parkeringsplatser tas bort på Såggatan. Där kör redan bilister runt flera varv och letar efter parkeringar, när de kommer hem från jobbet. Fortfarande behövs bilen, alla kan inte ta sig till jobb via överfulla spårvagnar eller med cykel.

Tanken är att skapa högre trafiksäkerhet och framkomlighet för de som cyklar. Få folk att cykla mer. Ve och fasa, för oss gående och sakta-cyklande. Det är illa nog med alla dessa totalt hänsynslösa racercyklister, på gång- och cykelbanor! De tar ingen hänsyn som läget är nu. Till skillnad mot bilister som är hänsynsfulla kan trafikregler och stannar för gående.

ANNONS

Sist tas buller också upp. Men antalet elbilar ökar och de är väldigt tysta. Sedan kan inte övriga bilar köra fort på Såggatan och övriga Majorna, eftersom det gäller nedsatt hastighet på flera ställen och det finns också vägbullor.

Majornabo

Läs mer
ANNONS