Mondelez är kanske inte ett speciellt känt företag i Sverige. Men i Upplands Väsby, norr om Stockholm, ståtar Mondelez huvudkontor med Marabous stora fabrik. Och nämner jag också Philadelphiaost, O’boy, Stimorol och Oreokex nickar nog många igenkännande. Mondelez är ett globalt jätteföretag som till skillnad från till exempel Fazer, Arla och McDonalds fortsätter att tillverka och sälja varor i Ryssland, trots landets ohyggliga anfallskrig mot Ukraina.
Många företag har dragit sig ur Ryssland, men det har inte Mondelez. De skryter om all hjälp de ger till Ukraina, samtidigt som Mondelez betalade nästan 2 miljarder kronor i skatt i Ryssland förra året.
Mondelez vd säger att företaget har slutat att nyinvestera i Ryssland och inte längre annonserar deras produkter. Det låter bra, men de fortsätter att hålla fabrikerna i gång och deras varor finns på butikshyllorna. Varför har Mondelez bestämt sig för att bidra till det ryska krigsmaskineriet när deras konkurrenter säger ”nej ,tack”, biter i det sura äpplet och drar sig ur Ryssland trots stora kostnader och mänskligt lidande för anställd personal? Svara på det, Mondelez!
Jag har slutat köpa Mondelez-varor så länge de tillverkar och säljer sina produkter i Ryssland. Nu är det slut med Marabou-helnöt, Daim och Philadelphiaost för min del. Jag sätter dem på paus. Jag köper andra företags goda grejer om sötsuget slår till. Sluta köpa Mondelez-varor du också!
Louise Ungerth




