Ryktet började spridas redan mitt under Milans 1–1-match hemma mot Roma. Fonseca fick se avslutningen av matchen mot sin tidigare klubb från läktaren efter att ha blivit utvisad och när slutsignalen ljöd på San Siro svämmade sociala medier över av rapporter om att forne Intermittfältaren Sérgio Conceição – tidigare tränare för Porto – redan var så gott som klar för I Rossoneri. Under presskonferensen var Fonseca, som levt på lånad tid efter en svag första höst i sedan han efterträdde Stefano Pioli på Milans tränarbänk, ovetande om rapporterna. En timme senare, från bilrutan på vägen från San Siro, bekräftade Fonseca att hans tid i Milan var över.
– Ryktet stämmer. Jag lämnar. Sådant är livet, men mitt samvete är rent, jag gav mitt yttersta, sa Fonseca då.
Beslutet framstod som oundvikligt. Milan slutade tvåa i fjol, men fick det inte alls att stämma under Fonseca. Efter krysset mot Roma återfann sig Milan på en åttondeplats i Serie A, med ett växande avstånd till den absoluta toppstriden. Prestationerna på planen övertygade inte och Fonseca – som inte var Milans förstaval när han till slut anställdes i augusti 2024 – kom dessutom på kollisionskurs med två av lagets främsta, mest inflytelserika spelare i Rafael Leão och Theo Hernandez. Zlatan Ibrahimovic, som är med i den sportsliga ledningen som rådgivare till Milans amerikanska ägare Red Bird Capital, hamnade mitt i stormen och fick nyligen gå ut och be om ursäkt för hur situationen runt Fonseca hanterades.
– Beslutet att avskeda honom togs efter matchen. Det var ett misstag av oss att låta honom tala, och vi ber om ursäkt för det, sa Ibrahimovic på en presskonferens.

Än så länge går det dock inte att ha särskilt mycket att invända mot beslutet. Conceição har fått en fenomenal start på Milans tränarbänk. Portugisen, som vann Serie A med Lazio under Sven-Göran Eriksson och som tränare vann tre ligatitlar med Porto, fick inleda uppdraget med en resa till Saudiarabien där italienska supercupen, Supercoppa italiana, gick av stapeln. I semifinalen mot sonen Franciscos Juventus vände Milan 0–1 till seger 2–1 och i finalen mot ärkerivalen Inter stod I Rossoneri för en än mer imponerande vändning. Inter ledde med 2–0 i början av den andra halvleken och såg ut att kunna promenera mot supercuptiteln. Så blev det inte. Milan kom tillbaka och i den 93:e minuten satte Tammy Abraham 3–2-målet som fullbordade vändningen. Och bara en vecka in på uppdraget fick en febersjuk Conceição trotsa sjukdomen och fira med att dansa och röka segercigarr.
– För mig är fotboll simpelt. Det finns en målbur att göra mål i och en att försvara. Man kan prata om possessionfotboll och tiki-taka. Min tiki-taka är att få in bollen i nätet, sa Conceição efter derbytriumfen.

Conceição har alltjämt ett stort jobb för att få Milan att lyfta i den italienska tabellen, men hans ankomst tycks redan ha fått effekt. Rafael Leão, stjärnyttern som hade en turbulent relation med Fonseca och inte alls kom upp i nivå under hösten, ser återigen skarp ut och Conceição hävdar att landsmannen kan bli ”bäst i världen”. Leão håller heller inte igen om sin nye tränares avtryck.
– Han har kommit in med en ny aura i klubben. Jag kände inte Conceição personligen tidigare, men jag har hört från vänner i Porto att han har en väldigt stark karaktär. Vad han uträttat på bara ett par dagar är helt otroligt. Jag känner att energin han ingjuter var något alla behövde, även jag. Förändringen är uppenbar både på och utanför planen och den här mentaliteten kommer hjälpa oss vinna fotbollsmatcher, säger Leão.
Fotbollshelgens tre hetaste matcher
Torino – Juventus
Serie A: Derby della Mole, derbyt mellan de två Turinklubbarna Torino och Juventus. Juve är tillbaka på italiensk mark efter att ha åkt ut mot Milan i semifinal i Supercoppa italianas semifinal i Saudiarabien och Thiago Mottas kryssglada lag – som ännu inte förlorat i Serie A – försöker få fart på poängplockandet och minska avståndet till den absoluta toppen. Torino är elva i tabellen.
Lördag 18.00, TV4 Fotboll & TV4 Play
Arsenal – Manchester United
FA-cupen: Tredje omgångens allra hetaste match utspelas på Emirates Stadium. Rúben Amorim knep senast en välbehövlig poäng borta mot Premier League-ledande Liverpool med en upplyftande prestation när Manchester United nu tar sig an ett revanschsuget Arsenal, som i veckan föll med 0–2 mot Alexander Isaks Newcastle i den första ligacupsemifinalen.
Söndag 16.00, Viasat Sport Premium & Viaplay
Atlético Madrid – Osasuna
La liga: Samtidigt som titelkonkurrenterna Real Madrid och Barcelona är iväg i Saudiarabien och spelar Supercopa de España så har Diego Simeones Atlético Madrid chansen att kliva upp i tabelltopp i La Liga. Atlético, med en match till godo, har två poäng upp till stadsrivalen Real på förstaplatsen.
Söndag 16.15 TV4 Sport Live 1 & TV4 Play

