Chelsea har äntligen hittat lite stabilitet – och den offensiva stjärnan Cole Palmer har varit konstanten i klubben. Nu ställs London-laget mot Crystal Palace i årets första match. Bild: CHRIS RADBURN

Så har Chelsea hittat formen efter stökiga säsongerna

Efter några turbulenta säsonger har Chelsea funnit stabilitet under Enzo Maresca under den första säsongshalvan och är nu i allra högsta grad med i kampen om Champions League. Cole Palmer har varit en konstant lysande stjärna för The Blues och Palmers 26 mål och 13 assist under 2024 matchas endast av Liverpools Mohamed Salah.
– Han är precis samma kille som jag tränade i City för fyra, fem år sedan. Han älskar fotboll och är ödmjuk. Cole tillhör en särskild grupp spelare som kan göra saker som ’normala’ spelare inte förmår, säger Maresca.

ANNONS

Cole Palmer vann trippeln – Premier League, Champions League och FA-cupen – med Manchester City 2022/23. Palmer, född och uppvuxen i Wythenshawe utanför Manchester, har spelat i Citys akademi sedan han var sex år och länge setts som ett jättelöfte, fick dock bara 1381 minuters speltid och när City valde att värva den 21 dagar yngre yttern Jérémy Doku för över 600 miljoner kronor insåg Palmer att han behövde styra kosan annorstädes för att få chansen att visa upp sin förmåga. Chelsea tog en chansning som betalade 550 miljoner för en spelare med blott tre Premier League-starter under bältet. Han har visat sig vara värd vartenda öre – och Palmer har inte behövt ångra beslutet att lämna klubben han spelat i sedan barnsben.

ANNONS

Redan under debutsäsongen i Chelsea, under Mauricio Pochettinos ledning, visade han upp sin enorma kvalitet och producerade poäng på löpande band. Ingen Premier League-spelare kunde mäta sig med Palmers totala poängproduktion på 22 mål och 11 assist. Den här säsongen har han fortsatt i samma takt. Med sammantaget 26 mål och 13 assist under 2024 har Palmer varit centralfiguren i ett Chelsea som börjat hitta rätt under Enzo Marescas ledning.

– Jag är väldigt stolt och privilegierad som får arbeta med Cole. Han kan definitivt bli en världsklasspelare. Han är bara 22 och har fortfarande många saker att förbättra, förklarade Maresca nyligen.

Inbördeskrig på ägarsidan

Enzo Maresca har gjort ett imponerande jobb sedan ankomsten i somras. Maresca kom knappast in i någon lugn och rofylld tillvaro när Pep Guardiolas förre assisterande tränare valde att lämna Premier League-nykomlingen Leicester City för att ta plats på Stamford Bridges tränarbänk som Pochettinos efterträdare. I Chelsea rådde ett smärre inbördeskrig på ägarsidan där Todd Boehly och Behdad Eghabali – en av grundarna till amerikanska investmentbolaget Clearlake Capital som tillsammans med Boehly är majoritetsägare i Chelsea – sökte vägar att köpa ut varandra från klubben.

Det har överlag varit turbulent sedan Todd Boehly och Clearlake Capitals intåg i klubben 2022. Hela den sportsliga ledningen med Marina Granovskaja och Petr Cech lämnade och Boehly, med den nya ledningen, implementerade en helt ny transferstrategi där Chelsea spenderade enorma pengar på drösvis av unga spelare som knöts till långa kontrakt. Spelare som Enzo Fernández, Wesley Fofana, Raheem Sterling, Christopher Nkunku, Moisés Caicedo, Nicolas Jackson, Mykhailo Mudryk, João Félix, Róméo Lavia, Pedro Neto och Levi Colwill är några av de 45 spelare som värvats för över 17 miljarder kronor sedan 2022. På tränarsidan överlevde Thomas Tuchel-ersättaren Graham Potter bara sju månader och Pochettino en säsong.

ANNONS

Formar laget kring offensiv kvalitet

Under en period inför säsongen hade Chelsea 42 spelare i truppen enligt den egna hemsidan.

– Det är inte den röran som det ser ut som utifrån. Jag arbetar med 21, 22 spelare – inte 42, sa Maresca i somras.

Trots den svulstiga truppen har Maresca lyckats identifiera spelare att forma laget runt. Caicedo, Lavia och Fernández håller hög kvalitet på mittfältet och den Palmer-ledda offensiven kryllar av kvalitet och alternativ med spelare som Nicolas Jackson, Jadon Sancho, Neto, Félix och Noni Madueke. Säsongen har överlag varit positiv för Chelsea, som etablerat sig i Premier League-toppen och som genuin utmanare om Champions League-platserna.

Formen dalade dock under det hektiska jul- och nyårsschemat med tre raka utan seger. Den trenden lär Maresca vara ivrig att bryta illa kvickt när Chelsea inleder 2025 borta mot Crystal Palace.

Fotbollshelgens tre hetaste matcher:

Tottenham – Newcastle

Alexander Isaks Newcastle flyger fram och svensken öser in mål för tillfället. Efter segern mot Manchester United reser The Magpies till London för att ta sig an Tottenham där Ange Postecoglou har alla möjliga problem och där Spurs bara vunnit en av de fem senaste matcherna.

Lördag 13.30, Amazon Prime

Liverpool – Manchester United

Rúben Amorim har inte fått någon enkel inledning på livet på de brittiska öarna och Manchester United har genomlevt en horribel decembermånad med fyra förluster på de fem senaste ligamatcherna. Enklare blir det knappast att ta sig an serieledarna på bortaplan. Liverpool marscherar vidare och Arne Slots gäng har tillskansat sig en rejäl serieledning.

Söndag 17.30, Viasat Sport Premium & Viaplay

Roma – Lazio

Derby della Capitale-söndag på Stadio Olimpico när Romrivalerna Roma och Lazio drabbar samman. Roma har börjat rycka upp sig under Claudio Ranieri, men är redan 15 poäng bakom ärkerivalen Lazio som är fyra i Serie A-tabellen.

Söndag 20.45, TV4 Fotboll & TV4 Play

Läs mer
ANNONS