Det var i tisdags som det ungerska parlamentet beslutade, med stor majoritet, att alla asylsökande ska flyttas till läger vid den södra gränsen. Det gäller även personer som redan har kommit till landet.
Samtidigt kallar den ungerske premiärministern Viktor Urban migration för terrorismens trojanska häst.
Utrikesminister Margot Wallström reagerar med avsmak i en GP-intervju:
– Jag oroar mig mycket för vad det skulle kunna innebära. Det är med rätta som Human Rights Watch, Amnesty International och andra har reagerat och sagt att det kan vara både illegalt och framför allt inhumant. Jag tycker inte om det över huvud taget.
Det är viktigt att vi som är kritiska talar om det, säger hon.
– Det får diskuteras i EU-kretsar och kommer säkert upp på Europeiska rådets möte inom kort.
Hur kan ett EU-land vidta en sådan åtgärd?
– Mitt intryck är att det har blivit deras profilfråga. Jag var med på ett av utrikesministermötena där det blev så tydligt att de tillhörde de länder som köpte upp all taggtrådoch skröt över det, medan vi köpte alla filtar. Det blir en symbolik för synsättet.
– Deras argument är säkerheten, men vår erfarenhet är att de allra flesta som kommer är just flyktingar. De kommer från krig eller söker framtiden någon annanstans på grund av fattigdom.
Det kommer rapporter och reportage om att flyktingar jagas.
– Det är inte klokt, säger Margot Wallström. Det är en människosyn som känns förfärlig, där man är beredd att göra vad som helst. Det är ett fortsatt trauma och en stor frustration i EU-kretsen att vi har så stora skillnader i vår syn.
Sverige har egna migrantproblem
Sverige har egna problem med att hantera migranter, lagar och rutiner har skärpts och många far onekligen illa. Inom EU är asylfrågan den kanske svåraste att lösa.
– Det borde inte vara det, säger Margot Wallström. Det har tagits några viktiga steg i rätt riktning, men de är för försiktiga. Jag tror att asylfrågan blir ett slags test på hur vi lyckas lösa utmaningar som vi står inför.
Det handlar också om vad som görs mot rent illegal verksamhet i till exempel i nordafrikanska länder för att se till att människor inte utnyttjas av smugglare.
– Vi måste söka källan, grundorsaken, till att människor flyr, säger Margot Wallström.
Det är snart ett år sedan EU träffade en överenskommelse med Turkiet i den akuta flyktingfrågan. De turkiska ledarna har flera gånger hotat bryta avtalet.
– Hittills har det fungerat. Turkiet har tagit ett enormt ansvar. De pengar som betalats ut har gått framför allt till FN-organen som sköter verksamheten. Syftet är ju att göra förhållandena drägligare för flyktingarna. Turkiet har i stora drag fullföljt sina förpliktelser och sett att det är till ömsesidig nytta. Vi kan bara hoppas att det fortsätter.
EU:s utrikeschef Federica Mogherini avslutade i lördags en rundresa till Balkan, där flera olösta konflikter riskerar att explodera i nytt våld. Det gäller framför allt i Makedonien, Montenegro, Bosnien-Hercegovina och mellan Serbien och Kosovo.
– Det var ett av de viktigaste samtalsämnena på utrikesministermötet i måndags, säger Margot Wallström. Mogherini fick beröm för sin resa, alla tyckte det var jätteviktigt. Hennes budskap var tydligt: Vi fortsätter att engagera oss och dörren står öppen. Som ett svar reformanstängningar ska vi också försöka ge snabbare positiva besked.
Wallström till Balkan
Nu planerar den svenske utrikesministern en egen resa till den här oroliga delen av Europa, där flera länder hoppas på EU-medlemskap.
– Vi kommer också att engagera oss. Jag planerar en resa till västra Balkan inom kort, och gärna tillsammans med några kolleger. Det är viktigt att vi fortsatt håller det högt upp på vår dagordning, visar att vi är seriösa och långsiktiga. Det är så oroligt och rörigt där.
Det är angeläget att rikta in sig inte minst mot unga människor i regionen, enligt Margit Wallström:
– De ska kunna se vad som kommer ut av reformerna och de uppoffringar som görs. Vi måste signalera att vi är med dem på lång sikt.
Konkret kanske Sverige och övriga EU skulle kunna öppna upp några områden för samarbete trots att länderna ännu inte har kommit hela vägen till att blir medlemmar.
– Det kan gälla allt från säkerhetssamarbete till studentutbyte. Det var många som i måndags tycker att vi bör titta på det, det är läge för det, så vi får lite styrning på den politiska utvecklingen.




