Beskedet kommer kort efter det att den amerikanska Wall Street Journal-journalisten Evan Gershkovich gripits i Ryssland, misstänkt för spionage.
I ett pressmeddelande som utfärdats av USA:s utrikesdepartement skriver Anthony J Blinken, landets statssekreterare att de är ”djupt oroade” över frihetsberövandet.
”På det starkaste möjliga sätt fördömer vi Kremls fortsatta försök att skrämma, förtrycka och straffa journalister och röster från det civila samhället”, skriver Blinken i pressmeddelandet och fortsätter:
”Vi upprepar våra starka varningar om faran för amerikanska medborgare i den ryska federationen. Amerikanska medborgare som bor eller reser i Ryssland bör lämna omedelbart”.
Greps när han skulle rapportera om Wagnergruppen
Journalisten Evan Gershkovich ska ha gripits i Jekaterinburg och han ska ha varit på plats för att för att skriva om Wagnergruppen.
Wall Street Journal kräver att Evan Gershkovich släpps.
”The Wall Street Journal förnekar kraftfullt anklagelserna från FSB och kräver omedelbart frisläppande av vår pålitliga och opartiska reporter, Evan Gershkovich”, skriver tidningen i ett uttalande.
Det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zacharova, skriver på sociala medier att Gershkovich ”greps på bar gärning”.
"Tyvärr är det inte första gången som en utländsk korrespondentstatus, ett pressvisum och en ackreditering används av utlänningar i vårt land för att dölja aktiviteter som inte är journalistik", skriver hon, enligt TT.
Har tidigare uppmanats att lämna landet
USA har vid ett par tillfällen tidigare uppmanat sina medborgare att lämna Ryssland.
Den 13 februari i år utfärdade USA en varning till sina medborgare om att man skulle lämna Ryssland på grund av kriget i Ukraina och på grund av att deras medborgare riskerade att arresteras eller trakasseras av ryska myndigheter, rapporterade Reuters.
"Res inte till Ryssland", tillade USA:s ambassad i Moskva i sitt uttalande.
En varning utfärdades även i september 2022 efter det att president Vladimir Putin beordrat en partiell mobilisering.




