Stora isberg flyter i havet nära grönländska Kulusuk. Arkivbild.
Stora isberg flyter i havet nära grönländska Kulusuk. Arkivbild. Bild: Felipe Dana/AP/TT

Värmerekord på Grönland och Island – isar smälter

Maj månad bjöd på rekordtemperaturer i norra Atlanten. På Grönland smälte isarna 17 gånger snabbare än genomsnittet.

ANNONS

Både Island och Grönland registrerade i maj de högsta temperaturer som någonsin uppmätts för månaden, uppger forskarnätverket World Weather Attribution (WWA).

Den 15 maj var det 26,6 grader vid flygplatsen Egilsstadir på Island, vilket är tio grader mer än genomsnittet. Den 19 maj uppmättes 14,3 grader i det grönländska samhället Ittoqqortoormiit – 13 grader mer än den vanliga genomsnittliga temperaturen för maj.

Under månaden smälte Grönlands istäcke 17 gånger snabbare än det tidigare genomsnittet, uppger WWA enligt AFP.

Temperaturerna är extrema – men inte överraskande, enligt klimatforskaren och professorn Sebastian Mernild vid Syddansk universitet.

– Vi har sett upprepade extrema händelser med rekordhöga temperaturer både på global nivå och i Europa, så det är inte något som överraskar, säger han till nyhetsbyrån Ritzau.

ANNONS
TT
ANNONS