När djurskötarna på Dallas Zoo i Texas kom till inhägnaden där de har sina kejsartamariner så möttes de plötsligt av en tom bur. Aporna var borta.
Enligt polisen såg man att en del av inhägnaden skurits upp och de tror nu att aporna blivit bortrövade.
"Kejsartamarinaporna skulle sannolikt stanna nära sitt hem. Djurparken har sökt efter dem runt deras inhägnad och i resten av djurparken, men har inte hittat dem", skrev Dallas Zoo i en tweet på måndagen.
"Enligt Dallas-polisens initiala bedömningar har de anledning att tro att tamarinerna blivit tagna."
Kejsartamariner är en liten sorts apa som härstammar från Sydamerika och kännetecknas av sitt långa vita skägg. Den fick först sitt namn på skämt för att man tyckte att den liknade den tyske kejsaren Vilhelm II, men det blev senare det officiella namnet.
Flera incidenter på kort tid
Det är andra gången som djur försvunnit från djurparken under bara de senaste veckorna.
Den 15 januari upptäckte personalen att en av deras trädleoparder rymt från sin inhägnad. Polisen fann då att även den inhägnaden skurits upp med en vass kniv.
Efter en hel dags sökande lyckades man lokalisera trädleoparden inne på zooet och hon kunde återförenas med sin syster.
Dallaspolisen har sagt att de gått igenom övervakningsvideor från händelsen, men har inte gått ut med uppgifter om huruvida de hittat något. De vet inte heller om incidenterna är relaterade.
Den 21 januari, knappt en vecka efter leopardincidenten, hittades en utrotningshotad gam vid namn Pin död. Enligt djurparken verkade den inte ha drabbats av en naturlig död och de uppgav att de hittat ett sår på fågeln.
– Det verkar som att någon verkligen har ett problem med Dallas Zoo, säger Ed Hansen, vd för American Association of Zoo Keepers, till ABC News.
Sedan incidenterna har djurparken utökat antalet säkerhetskameror och även sin säkerhetspersonal under nattetid.





