Hälsovårdsarbetare i skyddsdräkter evakuerar sjuka passagerare från MV Hondius utanför Kap Verdes huvudstad Praia på onsdagen.
Hälsovårdsarbetare i skyddsdräkter evakuerar sjuka passagerare från MV Hondius utanför Kap Verdes huvudstad Praia på onsdagen. Bild: Misper Apawu/AP/TT

Teorin: Fågelskådning bakom virusutbrottet

Fem fall av hantaviruset har bekräftats efter utbrottet på kryssningsfartyget MV Hondius. Smittan tros härleda från en soptipp i Argentina där två passagerare hade ägnat sig åt fågelskådning.

ANNONS

Hur kunde hantaviruset dyka upp på ett kryssningsfartyg på Atlanten? Teorier om smittade gnagare ombord har förekommit, men utredare i Argentina tror sig ha kommit närmare ett svar på frågan.

De arbetar efter en teori om att de först insjuknade personerna också är de som förde med sig viruset ombord efter att ha spanat efter fåglar på en täckt soptipp och där kommit i kontakt med gnagare som bar på viruset.

Ökad spridning

Det fågelskådande nederländska paret i 70-årsåldern reste runt i Argentina och Chile före avresan med Hondius och ska ha besökt soptippen i Ushuaia i Eldslandet, varifrån fartyget senare lämnade Sydamerika. Deras exakta reserutt har ännu inte kartlagts, men arbetet pågår enligt argentinska myndigheter

ANNONS

Landet har de senaste åren sett en ökad spridning av hantaviruset, där 101 fall av varianten Andesvirus har registrerats sedan juni i fjol – samma variant som har konstaterats ombord på Hondius. Dödligheten av varianten har också stigit, från en av 15 till en av tre under det gångna året, enligt det argentinska hälsodepartementet.

Eldslandet skonat

Eldslandet i den allra sydligaste delen av Sydamerika, är dock relativt förskonat. Regionen är förhållandevis sval och torr, vilket minskar spridningen. Det talar emot teorin om att paret smittats där, och därför tittar utredarna också bakåt i nederländarnas resehistoria, mot mer bergiga områden i Patagonien.

De är dock övertygade om att det är just de två som är källan för fartygsutbrottet. Fartyget lämnade Ushuaia den 1 april och det kan ta allt från fyra dagar till åtta veckor innan en som smittats med Andesviruset får symtom.

Normalt sprids hantavirus till människan genom kontakt med urin, avföring eller saliv från smittade gnagare. Viruset kan även spridas mellan människor, men det krävs nära kontakt med en smittad som har symtom.

TT
ANNONS