Förstörelse i södra Libanon, sedd från Israel, tidigare i april.
Förstörelse i södra Libanon, sedd från Israel, tidigare i april. Bild: Ariel Schalit/AP/TT

Libanon: Israel inleder attacker i södra delarna

Israel har inlett attacker mot sju byar i södra Libanon, rapporterar statlig libanesisk media.
Angreppet följer på en tidigare evakueringsvarning om att invånare i byarna, som ligger norr om Litanifloden, måste lämna sina hem.

ANNONS

Strax före klockan 14 svensk tid uppges Israel ha inlett anfallen mot byarna i södra Libanon.

Attackerna sker trots den pågående sköra vapenvilan med den Iranstödda shiamilisen Hizbollah.

Israeliska flygattacker har genomförts i Kfar Tibnit – en av byarna som ingick i varningen – uppger libanesiska nyhetsbyrån NNA. och tillägger att det finns uppgifter om skadade.

Israels militära talesperson Avichay Adraee uttalade tidigare på söndagen att israelisk militär måste ”agera kraftfullt” eftersom Hizbollah bryter mot vapenvilan.

Militären ”har inte för avsikt att skada er. Av hänsyn till er säkerhet måste ni därför omedelbart evakuera era hem och hålla er på ett avstånd av minst 1 000 meter utanför det angivna området”, skrev han på X strax före klockan 12.

ANNONS

Den som befinner sig i området och nära Hizbollah-kopplade platser riskerar livet, enligt Adraee.

Tidigare har Israel sagt att landet vill ”upprätthålla en säkerhetszon över hela området upp till Litani”, som ligger runt tre mil från den israeliska gränsen.

De sju byarna som omfattas av den senaste uppmaningen ligger i stället norr om floden.

TT
ANNONS