Det blir ingen bröllopsfest i centrala Venedig för världens rikaste man, Jeff Bezos, och tv-profilen Lauren Sanchez.
Planen var att bröllopsmottagningen skulle hållas i Scuola Grande della Misericordia, en pampig 1500-talsbyggnad mitt i Venedig. Men nu har firandet flyttats till Arsenale, ett gammalt skeppsvarvsområde längre bort, bekräftar en lokal tjänsteman för BBC.
Anledningen: protester.
Bakom protesterna står bland andra gruppen No space for Bezos, som satt upp affischer, hängt banderoller över kanalerna och till och med rullat ut en gigantisk bild av Bezos på Markusplatsen med texten: "Om du kan hyra Venedig till ert bröllop så kan du betala mer skatt".
– Vi är väldigt stolta över det här! Vi är nobodies (obetydliga), vi har inga pengar, ingenting! Vi är bara medborgare som började organisera oss, och vi lyckades flytta en av världens mäktigaste personer, alla miljardärer, ut från staden, säger Tommaso Cacciari från gruppen till BBC.

”Ohållbar livsstil”
Protesterna har riktat sig mot vad bröllopet symboliserar, inte paret i sig.
– Vårt protest handlar inte om själva bröllopet, det handlar om vad det representerar, säger Greenpeace-kampanjaren Simona Abbate.
– Det här är inte bara två personer som gifter sig, det är en uppvisning av en livsstil som helt enkelt är ohållbar.
Planerade uppblåsbara krokodiler
En del aktivister planerade till och med att hoppa i kanalerna med uppblåsbara krokodiler för att försöka blockera vägen för bröllopsgästerna. Den idén lades ner, men andra protestaktioner väntas fortfarande under helgen.
Alla är dock inte lika imponerade. Venedigs ekonomiansvarige, Simone Venturini, kallade protesterna för “löjliga” och sa till BBC att demonstranterna “uppför sig som om de äger Venedig, men det gör de inte”.
Han menade också att festen, med sina 200 exklusiva gäster, skulle bidra positivt till stadens ekonomi. Men för aktivisterna är det just det som är problemet.
– Bezos kommer till Venedig bara för festen, det är problemet: den här synen på Venedig, inte som en stad längre utan som ett stort nöjesfält där du kan hyra delar av den, eller hela, och bara göra din privata grej, säger Cacciari.



