Hälsodepartementet i Sydafrika, dit flera smittade passagerare förts, bekräftar på onsdagen att tester påvisat Andesvirus. Det är den farligaste varianten av hantavirus och den enda som smittar mellan människor, skriver spanska El País.
MV Hondius ligger för ankar utanför Kap Verde, som skulle varit fartygets slutdestination. Där ska de som behöver vård evakueras, däribland fartygets egna läkare. Spanien gick på tisdagen med på att därefter låta fartyget lägga till vid Kanarieöarna, men på onsdagen sparkar regionpresidenten Fernando Clavijo bakut.
– Jag kan inte tillåta att det kommer hit, säger han till radionätverket Onda Cero.
– Det finns inte tillräcklig information för att trygga befolkningen och garantera deras säkerhet.
Clavijo kräver nu i stället ett akut möte med Spaniens premiärminister Pedro Sánchez.
Ombord fartyget ligger däck och sällskapsytor öde och sjukvårdare bär skyddsutrustning. Passagerarna bär munskydd och gör sitt bästa för isolera sig.
– Vi väntar bara på att myndigheterna ska hitta en lösning, säger passageraren Qasem Elhato till nyhetsbyrån AP.
– Stämningen är god. Vi håller oss upptagna med att läsa, titta på film, dricka varma drycker och sådant.
Enligt WHO har totalt sju passagerare insjuknat i misstänkt hantavirus. Tre har avlidit.





