En privat rymdfärd som arrangerats av Axiom Space dockade tidigt under torsdagsmorgonen vid den internationella rymdstationen. Det är företagets fjärde resa till rymdstationen för betalande kunder sedan 2022.
Uppdraget har planerats i flera månader men har flera gånger skjutits upp. Senast tidigare i juni när flera läckage upptäcktes på rymdstationen.
Astronauterna som deltar i uppdraget är Peggy Whitson från USA, Shubhanshu Shukla från Indien, Slawosz Uznanski-Wisniewski från Polen, och Tibor Kapu från Ungern.
Uppskjutningen av rymdsonden firades stort i Indien då Shubhanshu Shukla är den första indiern i rymden på 41 år – den andra indiern i rymden någonsin.
Tog med sig indiska godsaker
Hans deltagande bekostades av den indiska rymdorganisationen som betalade ungefär 552 miljoner kronor för hans biljett, rapporterar BBC.
– Jag kommer inte bara att bära med mig mätinstrument och utrustning, jag kommer att bära hopp och drömmar från en miljard hjärtan, sa Shubhanshu Shukla under en presskonferens tidigare i veckan.
Inför rymdfärden delade astronauten med sig av vad han skulle ta med sig upp i rymden. Vanligtvis reser astronauter lätt eftersom varje kilo ökar kostnaden för uppdraget.
– Det kommer att finnas gott om mat i rymden, men jag kommer att ta med mig mangonektar, gajar ka halwa (morotspudding) och moong dal halwa (linspudding), berättade han.
Astronauterna skulle även ta med sig en vit liten leksakssvan som de har döpt till Joy. Förutom att vara en söt följeslagare kommer den agera som en indikation när de har nått nollgravitation.
– I Indien symboliserar svanen visdom och renhet, och representerar en strävan efter sanning. I Polen står svanen för renhet, lojalitet och motståndskraft, medan den i Ungern personifierar lojalitet och naturens skönhet, sa den amerikanska astronauten Peggy Whitson.




