För ett par veckor sedan stor det klart att Göteborgs Skateboardförening tvingades flytta ur sina lokaler i SKF:s gamla bergrum i Gamlestaden. Efter nästan 30 år av rullbrädsåkning rådde sorg och uppgivenhet när GP var på plats tidigare i år.
Nu meddelar internetleverantören Bahnhof att de förvärvat berget från dess nuvarande ägare, Bunkeberget AB.
– Det blir vårt sjunde datacenter i Sverige och vårt största hittills. Jag gillar särskilt att det finns en industriell bakgrund, att det är SKF:s gamla bunker som byggdes under kalla kriget för att kunna bedriva verksamhet där om det krävdes.

Den exakta köpeskillingen vill han inte uppge, men det handlar om ett kostsamt projekt att förvärva och bygga datacenter i det gamla bergrummet.
– Det är en stor satsning och om man tittar på den totala dimensionen är det en investering på en kvarts miljard, säger Jon Karlung.

Han förklarar att Bahnhof har letat i flera år efter en lämplig lokal för att bygga ett större datacenter. När möjligheten kom i Gamlestaden väcktes intresset omedelbart.
– Jag har varit i andra bergrum och de är ofta byggda för människor som skyddsrum, det som är unikt här är att det är byggt för industri, med högt i tak och golv som är behandlat för stora maskiner att kunna stå på.

Totalt mäter anläggningen över 6 000 kvadratmeter och som högst är det nio meter i takhöjd. Jon Karlung säger att han alltid varit svag för just det industriella och ser fram emot att projektera och bygga upp den nya serverhallen.
– Vi vill göra någonting som är attraktivt och spännande. Hallen vi driver i Stockholm är en av världens mest kända datahallar och en blandning av James Bond och science fiction. Anläggningen i Göteborg kommer bli mycket mycket större och på samma sätt som Göteborg varit en handels- och sjöfartsstad så kommer den att bli en digital portal mot Europa.

Då det är tidigt i projektet är det svårt att specificera hur många arbetstillfällen som kommer att uppstå i samband med verksamheten.
– Vi är väldigt tidigt i planerna, men det kommer att bli en arbetsplats både för drift av datorer och konsultverksamhet, med bemanning dygnet runt. Det lär bli en ganska stor arbetsplats, säger Jon Karlung.
Han berättar att Bahnhof också kommer att se över om det går att utveckla de lokaler som tidigare använts som eventlokaler till någon form av publik verksamhet.

En detalj från SKF historik i berget hoppas han också kunna ta vara på.
– Jag har sett att den gamla SKF-skylten finns kvar där nere, så den hoppas jag att vi kommer att använda på något sätt, säger Jon Karlung.

Magnus Hanehöj, ordförande i Göteborgs skateförening har nåtts av nyheten om att Bahnhof köpt Bunkeberget.
– Det är väl tråkigt på ett sätt, å andra sidan är det bättre att det blir en serverhall, som behöver ligga skyddat till. Det hade varit pinsammare om det blev ett parkeringsgarage eller något som är likvärdigt vår verksamhet, säger han.
”Klart att det känns tomt”
Skateboardföreningen har ännu inte gjort klart med någon ny lokal. Magnus Hanehöj säger att han såklart kan bli förbannad, men att det inte tjänar någonting till.
– Det är utom våra händer. Det sega är väl att om de valt att sälja fastigheten, varför har de inte gett oss möjligheten att köpa den. Kommunen fick möjligheten att köpa den 2017 också, men de har tagit ett aktivt val att skateboardåkarna inte är värda mer än så.
Han säger att det känns extra tungt eftersom verksamheten vuxit de senaste åren.
– De sista nio åren har vi haft mer verksamhet än någonsin, så det är klart att det känns tomt.

Så sent som i april la Sverigedemokraterna fram ett förslag att Göteborgs stad skulle se över möjligheten att ta över bergrummet. Frågan togs upp under kommunstyrelsens möte på onsdagen, men då var SD:s ledamot Jörgen Fogelklou den enda som röstade för förslaget.
– Särskilt när omvärldsläget är som det är hade jag hoppats att få lite mer gehör. Det finns inte särskilt många bergrum i Sverige över huvud taget. Det är kommun, region och stat som har det högsta ansvaret att säkerställa säkerheten för våra invånare och då vore det ganska bra om de få bergrum som finns faktiskt också ägs av vår kommun, stat eller regionen. Det finns dessutom pengar att söka hos MSB för just de här ändamålen, säger Jörgen Fogelklou (SD).
– Vi har inga problem med att skejtparken som finns där i dag skulle kunna få hyra där, men att sedan med kort varsel om det händer någonting så ska de ut.
Bunkeberget AB förteget om prislappen
Bunkeberget AB bekräftar att Bahnhof köpt hela industrifastigheten på 28 000 kvadratmeter, inklusive 6 000 kvadratmeter bergrum.
”De senaste åren har omvärldsläget gjort MSB, Göteborgs kommun och Fortifikationsverket intresserade, men de har avstått. Vi är nöjda med försäljningen till Bahnhof, det är ett passande användningsområde för bergrummet” skriver styrelseledamot Joakim Eriksson i ett mejlsvar till GP.
Är ni nöjda med försäljningen?
”Det har varit en process under cirka 5 år. Med flera olika intressenter. Vi har lyckats uppdatera översiktsplanen, och hade ett signerat avtal med en bostadsutvecklare innan byggmarknaden gick ner, men Göteborgs kommun godkände inte vår planansökan, där alla hyresgästerna hade kunnat varit kvar i liknande omfattning.”
Vad blev köpesumman?
”Det behåller vi för oss själva.”
Bunkebergets historia
1939
Bergrummet är från början en civil försvarsanläggning som sprängdes ut till andra världskriget och stod klart 1939. Det byggdes då som personskyddsrum till befolkningen i Gamlestan.
10-15 år senare byggdes bergrummet ut under kalla kriget och SKF hade sin krigsplaceringsfabrikshall inne i berget. Den delen är 5000 kvm och takhöjden är ca 9 meter.
1998
Stadsdelsförvaltningen i Östra Göteborg, startar ett skateboardprojekt och då används denna del som aktionpark för inlines, skateboard och trailåkning.
2005
Kulturföreningen Göteborgs kulturevent tar till vara på den äldre delen av bergrummet och skapar festlokalen Berg211.
2017
SKF säljer fastigheten till Bunkeberget AB.
2025
Bahnhof köper fastigheten.
Källa: Bunkeberget AB





