Kaninöronen på för Lisebergs sommarpremiär

Rasslet från Valkyria, Balder och andra klassiska attraktioner på Liseberg är tillbaka efter den långa vintern. På lördagen öppnade nöjesparken grindarna för sommarsäsongen – och lockade åksugna besökare.
– Jag vill verkligen åka Balder! Det är min favorit, säger Linnea Davås.

ANNONS

Dagen till ära välkomnas besökarna att göra entré på en intensivt rosa matta. Snart möts de också av skratt och skrik som ekar från parkens attraktioner.

Walter Bohman är bara åtta år gammal och har klart för sig vad som ligger i topp på hans åklista: Valkyria, berg- och dalbanan med ett 50 meter högt vertikalt fall.

– Det är inte längre läskigt, säger pojken.

För bröderna Walter och Melker väntar en helg på Liseberg med mamma Hanna Johansson och pappa Christian Bohman. Bild: Henrik Jansson

Loke och Helix finns också med på Walters lista, men hans längtan delas inte riktigt av pappa Christian Bohman. Med åren har han slutat gilla ”snurriga” attraktioner.

– Men det gör ju barnen så man får väl härda ut, liksom, säger han och skrattar.

ANNONS

Stig Gunnarsson är inte heller något barn längre. Han är 80-plussare men för bara en liten stund sedan klev han ut ur Walter Bohmans favoritattraktion, Valkyria. Under åkturen fick hans kaninöron vänta i förvaringsboxen, men nu är de på igen.

– Det kändes lite, men nu är jag på fötter igen, säger han nöjt.

Stig visste dock inte att han skulle vara här idag. Hans tre barn har överraskat honom med ett besök på nöjesparken för att fira hans födelsedag i efterhand. Innan nästa attraktion ska alla fyra mötas öga mot öga i femkampen.

Födelsedagsbarnet Stig Gunnarsson (i mitten) tillsammans med dottern Anna Sandin och sonen Daniel Gunnarsson. Bild: Henrik Jansson

– Vi ska tävla i familjen här nu. Vi ska se vem som vinner femkampen helt enkelt, säger dottern Anna Sandin.

Tjejkompisarna Linnea Davås och Elize Chiu har tillsammans med sina vänner satt på sig de karakteristiska gröna och rosa kaninöronen. Helix har de redan checkat av och de har också få tag på lite lördagsgodis.

Vännerna Linnea, Elize, Maggie och Isabelle planerar att stanna tills parken stänger. Bild: Henrik Jansson

– Man fick snurra på ett hjul och så fick man gratis glass, berättar Elize Chiu.

Kompisen Linnea hoppas maxa dagen och stanna tills parken stänger klockan 22. Hon lockas av den härliga stämningen och av att få lite adrenalin.

– Jag vill verkligen åka Balder. Det är min favorit för det går så snabbt och man får sånt pirr i magen, säger Linnea.

ANNONS
Läs mer
ANNONS