När Mimmi Mickelsen skakar i gång den över hundra år gamla spårvagnen håller Ola Salo, i full mundering som chokladfabrikören Willy Wonka, på att ramla omkull. Han räddas av sin polkagriskäpp, och färden med årets julklappsvagn skumpar i väg från Drottningtorget i riktning mot Majorna.
I regi av Göteborgs stadsmission och Spårvägssällskapet Ringlinien har julklappsvagnen blivit en tradition vid den här tiden på året. Med hjälp av en bukett blandade kändisar är målet att samla in julklappar från givmilda göteborgare, klappar som i sin tur kan delas ut till behövande familjer.

När vagnen har tagit sig till Älvsborgsgatan i Majorna möts vi av en jättesamling människor som väntar på att få dela med sig av sina julklappar. En del är plockat ur förråden – urvuxna kläder eller leksaker ingen har lekt med på ett tag – men mycket är nyinköpt.
Av från vagnen hoppar Salo, föld av influencern Alice Stenlöf, tv-kocken Karoline Pettersson, poddaren Ida Kjos, alla med var sin tomtesäck som ska fyllas. Den gamle fotbollshjälten Thomas Ravelli önskar god jul, de betydligt aktivare Häcken-spelarna Ali Youssef och Jeremy Agbonifo bjuder på skumtomtar. Entreprenören och influencern Vivi Wallin bor i Stockholm sedan många år, men växte upp i Kortedala med sin mamma. Hon reflekterar över sitt eget förhållande till julen.
– Det är inga jättebra minnen. Vi hade det tufft under många år, jag var ensambarn och min mamma var sjuk. Jag vet hur det är att ha det tufft eller att inte vara som alla andra. Det känns fint att kunna vara med och ge lite tillbaka, säger hon.

3 000 hemlösa i Göteborg
De kärva tiderna märks hos Göteborgs stadsmission. Jacob Andreas, ansvarig för insamling och företagssamarbeten, säger att ungefär 3 000 människor lever i hemlöshet i Göteborg i dag.
– Och omkring 50 000 göteborgare har inte råd med de mest basala behoven: mat, kläder och hyra. Och absolut inte julklappar. Därför blir fattigdomen tydligare när julen kommer, säger han.
Förra året kunde Göteborgs stadsmission hjälpa 1 300 familjer med julklappar. I år hoppas man bistå åtminstone 1 500.
Om givmildheten är densamma hos göteborgarna i allmänhet som hos de som samlats när julklappsvagnen kommer till Älvsborgsgatan och Linnéplatsen är chanserna goda. Säck efter säck fylls, och kånkas i väg till väntande lastbilar.

Familjen Andreasson fick upp ögonen för det här sättet att bidra för fyra, fem år sedan.
– Sedan dess har det blivit en tradition att möta spårvagnen och ge några julklappar, säger Anna-Karin Andreasson.
Barnen Iris, 9 år, och Herman, 5 år, har hjälpt till att välja ut saker.
– Det blev lite olika saker. Lego och Barbie. Och pyssel, säger Iris.
Thomas Ravelli och Alice Stenlöf åkte med julklappsvagnen förra året och ville gärna åka med igen.
– Du får så mycket energi av all kärlek. I dagens samhälle är det mycket egoism, men en sån här dag kommer medkänslan fram, säger han.
– Jag trodde inte att det skulle vara så stort, men det är ett väldigt fint sätt att skapa julstämning, säger hon.
”Varför åker vi inte till Kortedala?”
För Ola Salo och Vivi Wallin, som åker med för första gången, har resan fött idéer för framtiden.
– I Växjö har vi en gammal smalspårig järnväg. Man kanske kunde göra något liknande där? Folk är så otroligt generösa, kolla i säcken här: nya, fina leksaker som folk har gått och köpt. Jag är överväldigad!
Vivi Wallin är nöjd, med allt, förutom färdens sträckning.
– Nästa år borde julklappsvagnen åka till Kortedala. Varför åker vi inte dit? Jag ska verkligen se till att det blir av.




