Göteborg kan få Jalla Jalla-backen

ANNONS

På tisdag diskuteras de båda namnen, och ytterligare 14 stycken, av stadsdelsnämnden. Om de lokala politikerna godtar namnen, skickas de vidare för godkännande i kulturnämnden, efter att ha passerat Göteborgs stads namnberedning.

Impulsen att sätta fart på namngivningen kommer från Eva Isaksson, hammarkullebo sedan 1975, som dock nyligen flyttat från stadsdelen.

Hon förklarar behovet med att det bara finns en handfull namnade gator i Hammarkullen men gott om anonyma gångstigar.

- Med namn blir det lättare att hitta rätt både för boende och för exempelvis brandkåren, säger Eva Isaksson.

Sedan hon för ett drygt år sedan fått stadsdelsnämnden att nappa på idén, var hon med på flera vandringar i stadsdelen och möten med andra boende. Namnförslag har kunnat lämnas till stadsdelens medborgarkontor.

ANNONS

Det enda förslaget Eva Isaksson själv är mamma till är Soneryds Plats för torget framför Folkets hus, namnat efter Sture som var en förkämpe för Hammarkullens föreningsliv, fram till 80-talet.

Jalla Jalla-backen föreslås bli namnet på den stora gångvägen där många rusar ned mot spårvagnsstationen vid Hammarkulletorget. Och från Bredfjällsgatan till torget drar Hammarkullens årliga karneval fram.

Enligt Eva Isaksson finns det sedan länge en gångväg i Hammarkullen som "alla" har ett namn på. Det är backen ned till Hjällbo, som kallas Mördarbacken efter ett våldsdåd i början av 70-talet. Det namnet finns dock inte med i förslaget till namnberedningen som i stället får förslaget Nytorpsliden, med andrahandsalternativet Eivors backe, efter kvinnan som dog där.

Om Jalla Jalla-backen godkänns, blir det ett genombrott i stadens namnskick för influenser från den senare tidens invandring. Namnberedningen vill gärna ha nytillskott som speglar det flerkulturella Sverige. Samtidigt är ledamöterna angelägna att gatu- och platsnamn ska förstås av alla, också framgent.

ANNONS