En person död efter trafikolycka

En man i 70-årsåldern har dött efter att ha kört av vägen. Olyckan inträffade på Gråbovägen i Lerums kommun.
– Han var ensam i bilen, säger Johan Håkansson, vakthavande befäl på polisen.

ANNONS

Klockan 21.40 larmades räddningstjänsten, polis och ambulans till Olstorp, där en personbil kört av Gråbovägen och hamnat i diket.

– Vi är på plats och hjälper en drabbad ut ur fordonet, sade Mathias Kapocs, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg, kort efter att olyckan inträffade.

Polis och ambulans åkte till platsen för att assistera räddningstjänsten. Personen i bilen, en man i 70-årsåldern, dog i samband med olyckan.

– Vi kommer ta bilen i beslag för att se om det var något fel på den. Vi vet inte i nuläget vad som låg bakom olyckan eller hur den inträffade, säger Johan Håkansson, vakthavande befäl på polisen.

ANNONS

I samband med olyckan stängdes vägen av helt i båda riktningarna, men är åter öppen för trafik.

Anhöriga är underrättade om dödsfallet.

ANNONS