Vem blir förolämpad? Bild: Johan Wanloo

Johan Wanloo: Är det okej att säga ”pottsork” till en polis?

Vem bestämmer vad som räknas som förolämpning?

Det här är ett kåseri. Eventuella ställningstaganden är skribentens egna.

ANNONS

En ny lag som gör det åtalbart att förolämpa tjänstemän ligger just nu och marineras i utskotten. När den klubbats igenom kan du åka i finkan för att ha kallat en polis för potatisgris. Med andra ord får man passa på att förolämpa tjänstemän medan det fortfarande är tillåtet.

Skojar bara. Helst ska man ju varken smäda eller hota någon någonsin. Det är ordet ”förolämpning” jag hänger upp mig på. Kommer det upprättas en lista på tillmälen som är förbjudna? Svinpäls? Helt ok. Pottsork? Låt gå. Rövhatt? Nä, nu blir det isoleringscell! Eller kommer det vara upp till varje individuell tjänsteman att avgöra exakt vad en förolämpning är? Där kan det bli problem. På mellanstadiet hade jag en kompis som blev lila i ansiktet av ilska varje gång vi kallade honom rödhårig. Det bör tilläggas att han utan tvekan var rödhårig. En annan bekant började veva som en bärsärk varje gång det påtalades att han var kortare än mig. Vilket han var. Om en tjänsteman i stundens hetta får avgöra vad som är en förolämpning eller inte har vederbörande fått en makt jag inte riktigt är bekväm med. En del blir kränkta av ansiktsuttryck. En del tar vissa färgkombinationer som en personlig attack. Tror du jag överdriver skulle du se blickarna jag fick den gången jag gick på blåvittmatch med grön jacka och svarta jeans. Hoppsan. Ville mest klä mig varmt.

ANNONS

Alla vill alltid ha hårdare tag så länge de hårda tagen inte appliceras på dem själva.

Alla jobb har för- och nackdelar. Eftersom jag regelbundet uttrycker åsikter offentligt har jag viss erfarenhet av att bli utsatt för smädelser under min yrkesutövning. Om ni visste hur många äldre herrar vid namn Sven-Erik eller Rolf som ringt och velat säga ett sanningens ord eftersom de missat den lilla detaljen att det som står i tidningen inte är riktat till dem personligen. Samtidigt är jag så pass förtjust i mitt yrkes fördelar att jag kan ta det. När jag åker hem till Hönö är jag kändis. Att förvandla hjärnfjärtar till text är lite som att kunna skriva ut pengar. Så ring på, Bengt-Olof!

Låt mig måla upp ett scenario: du står i din villaträdgård, krattar löv och tycker det daltas för mycket med brottslingar. Hårdare tag ska det vara. Mjölet i din påse är minsann rent. Senare på eftermiddagen är det sportmatch på Ullevi. Innan träffar du dina kompisar för att ta några öl. Det blir kanske ett glas eller två för mycket. Du är ju trots allt en hel och ren medborgare som har viktigare saker för sig än att supa regelbundet. Men än så länge är du glad. Det är ju kul att gå på sportmatch med sina polare. Men så händer det som inte får hända. Ditt favoritsportlag förlorar. Något som du har svårt att hantera. Nyss var allt så roligt. Nu är du bara ledsen och besviken. Och lite arg. På vägen ut från arenan hojtar du något tyket mot en grupp supportrar till det andra laget. Stämningen blir hätsk. Polisen kommer och tar dig. DIG. Du förstår ingenting och kallar polisen för ”idiot” och för att göra en lång historia kort är allt som är kvar av den roliga dagen baksmälla och en saftig böteslapp. Ditt mjöl var tydligen inte så rent som du trodde. Alla vill alltid ha hårdare tag så länge de hårda tagen inte appliceras på dem själva.

ANNONS

Man kan ju förvisso använda det gamla tricket att förolämpa folk så de inte märker det. Jag läste en intervju för hundra år sedan. Har glömt med vem och var. Jag minns dock att intervjuobjektet berättade om en person som kunde fråga ”är du släkt med Yngwie Malmsteen eller” i stället för att kalla någon dum i huvudet. Det finns ju alltid sätt att kringgå regler om man är påhittig nog. Håller du inte med är du en riktig … kaviarkeps.

Missa inget från GP Världens gång!

Nu kan du få alla kåserier och skämtteckningar som en liten notis direkt till din telefon genom att klicka på följ-knappen vid taggen Världens Gång. I mobilen finner du den under artikeln och på sajt överst till höger om artikeln.

ANNONS