Karl Ove Knausgård. Bild: Malin Hoelstad/SvD/TT

Knausgårds sexa sågas i New York Times

"Den är så tråkig, den tappar mig på liv". Kommentarerna från New York Times kritiker är inte nådiga när Karl Ove Knausgårds avslutande bok i Min Kamp-serien nu hamnat i de amerikanska bokhyllorna.

ANNONS

Den stora svenska Knausgård-haussen har hunnit få ett par år på nacken, men i USA har översättningarna av den hyllade bokserien Min Kamp först nu gått i mål. Del fem kom ut i USA 2016, nu har sista och sjätte delen landat hos amerikanska litteraturkritiker och läsare.

En av kritikerna, Dwight Garner, levererade tidigare på måndagen sin recension i New York Times – och det är en rejäl sågning.

LÄS MER: Knausgård är inte rädd längre

"Aldrig mer"

Garner berättar hur han fick "prygla sig själv" genom boken och att behövde "en blodtransfusion" efter att läst färdigt och utlovar att han aldrig någonsin kommer att läsa boken igen.

ANNONS

Samtidigt påpekar han att han är en av Knausgårds beundrare, och kallar bok två i Min Kamp-serien bland de mest fantastiska läsupplevelser han haft.

Karl Ove Knausgårds självbiografiska romansvit gavs ut på norska mellan 2009 och 2011 och på svenska mellan 2010 och 2013.

LÄS MER: GP recenserar Knausgård Min Kamp 6

ANNONS