Håkan Hellström är redo att släppa ny musik. Snart kommer plattan ”Svensk rost”.
En skildring av det svenska rostbältet, en blinkning till Stig Dagermans ”Tysk höst” eller kanske Neil Youngs ”Rust never sleeps”?
Den 17 oktober vet vi.
Nya låten ”Svindlande höjder” skulle egentligen ha kommit redan den 22 augusti. Efter en smärre försening är det nu dags för låten som i ett pressutskick beskrivs som ”en både hjärtekrossande och hoppfull ballad skriven tillsammans med Björn Olsson”.
I låten sjunger Hellström bland annat:
”Försök lämna mig om du kan
Försök, bara lite grann
Jag finns här när du haft
dina midnatt-cowboys
Kom till mig och inget kasst
kan nå oss...”
Till låten hör också en video signerad Erick Lundqvist och Olle Kirchmeier, inspelad i Konserthuset i Göteborg. Den svartvita bilden som pryder omslaget till singeln är tagen av Elliott Erwitt 1955 i Los Angeles.
I somras gjorde Håkan Hellström tre konserter på Ullevi. I skrivande stund finns inga kommande spelningar bokade och klara.






