Darin firar 20 år som artist och lördagen den 19 juli gick han upp på Ullevis scen. I den varma sommarkvällen sjöng fansen med till artistens låtar under den bara himlen.
Darin har tidigare i veckan hintat tydligt om vem som skulle dyka upp som gästartist.
”Tänk er denna live med @f.officiiall på lördag!!!! ÄR NI REDO?” la han ut på sin Instagram tidigare i veckan ihop med en video på när duon sjöng ”Mimosa.”
Rätt som det var dök gamla Fröken Snusk, numera kallad för F, upp på scen strax innan klockan 22.

Sjöng ”Mimosa” ihop
Med masken på men håret synligt sjöng F och Darin låten ”Mimosa” ihop i sprakande neonljus.
Låten är egentligen Darins egen men tidigare i sommar släpptes en ny version av den där Darin och F sjunger låten ihop. ”Sommarens anthem” beskrevs den som.
F har sedan hon lämnade sin gamla kändisidentitet tagit av sig den rosa masken och bär numera endast ett svart munskydd.
I ett inlägg på sitt Instagram hade hon innan lördagens spelning på Ullevi lagt ut en bild på sig själv och skrivit bland annat:
”Kommer ihåg när jag var typ 8 år och sjöng på money for nothing av Darin på mitt Singstar och idag många år senare får jag komma och gästa på ditt 20 års jubileum, det känns helt magiskt”.





