2025 är det beräknad premiär för Scott Coopers nya film om Bruce Springsteen. ”Deliver me from nowhere” heter den och berättelsen, som utspelar sig 1982, fokuserar på tillblivelsen av albumet Nebraska.
Som ”Bossen”, då 33 år, ser vi Jeremy Allen White känd inte minst ur tv-serien ”The Bear” där han syns i huvudrollen som den unge gourmetkocken Carmy.
En roll han bland annat Emmy-prisats för. Sitt genombrott fick Allen White redan 2011 i tv-serien ”Shameless” där han syntes som en av medlemmarna i den dysfunktionella familjen Gallagher.
Nu väntar dock en helt annan slags roll för skådespelaren. Under måndagen släpptes de första bilderna på honom som den unge Springsteen.

De senaste månaderna har Allen White, enligt Rolling Stone, gått helt in för att lära sig allt om artisten, sångaren och gitarristen Bruce Springsteen. In i minsta detalj har skådespelaren studerat Springsteens röst, rörelsemönster, beteende och tränat för att på ett trovärdigt sätt kunna sjunga hans sånger.
En svår uppgift som Bruce Springsteen kommenterat i Graham Nortons pratshow: ”Det här är inte lätt att göra för du kan ju liksom inte bara härma, du måste göra din egen personliga tolkning....det är svårt – men han (Allen White) är en underbar skådespelare och sjunger dessutom rätt så bra.”
Scott Cooper debuterade som regissör med musikdramat ”Crazy heart” (2009) och har både skrivit och regisserar ”Deliver me from nowhere”. Filmen bygger i sin tur på Warren Zanes bok med samma namn från 2023.
Under förarbetet inför inspelningen har Cooper samarbetat nära både Bruce Springsteen och dennes manager Jon Landau — som kommer att spelas av Jeremy Strong, känd bland annat ur tv-serien ”Succession” och för sin roll som Donald Trumps rådgivare Roy Cohn i Ali Abbasis bioaktuella film ”The apprentice”.
”Deras kreativa energi har gett bränsle till varje del av den här resan” beskriver regissören Scott Cooper processen i ett uttalande citerat av Rolling Stone.
Bruce Springsteen nämner också filmen under ett samtal med Zach Bryan:
”Nu sätter de samman alltihopa, och jag har inte så mycket att säga specifikt om det, men jag är upprymd och glad över att det händer. Det är en intressant berättelse och manuset är verkligen bra. Jag känner mig starkt positivt till hela projektet.”




