Idrottsminister Jakob Forssmed (KD) ifrågasätter tidig toppningen inom idrotten. Arkivbild.
Idrottsminister Jakob Forssmed (KD) ifrågasätter tidig toppningen inom idrotten. Arkivbild. Bild: Jessica Gow/TT

Ungdomsfotbollens prischock – kan kosta 60 000

Att ha sitt barn i en fotbollsakademi kan kosta upp till 60 000 kronor.
Samtidigt ökar pressen på att 10-åringar ska satsa tidigt – och en förälder ser akademin som status i liknelse med att ”ha en Ferrari på uppfarten”.
– Jag är väldigt oroad över den här utvecklingen där kostnader för idrott har ökat, säger idrottsminister Jakob Forssmed.

ANNONS

En ny studie från Centrum för idrottsforskning, beställd av Jakob Forssmed (KD), visar hur delar av ungdomsidrotten blivit allt mer kommersialiserad.

– Det jag var särskilt intresserad av var det här med tidig specialisering, selektering samt kommersialisering – och hur det påverkar kostnadsutvecklingen. Här kan vi se att det verkligen påverkar detta, säger Forssmed till TT och fortsätter:

– Det handlar om mer träningar, mer avancerade träningar, fler cuper längre bort, mer resor – och ökade krav på dyr utrustning.

Han menar att konsekvensen blir att vissa barn stängs ute av ekonomiska skäl.

”Ferrari på uppfarten”

Enligt Forssmed hänger de ökade avgifterna ihop med att barnen specialiseras och sorteras ut i allt tidigare åldrar.

ANNONS

Han ifrågasätter att barn i 10–12-års åldern ska behöva få besked om de räcker till eller inte.

I studien svarade en förälder ”att tillhöra en viss akademi är som att ha en Ferrari på uppfarten”.

– Det är intressant att det har blivit en statusgrej att ha sitt barn i en akademi, att man inte riktigt vågar ifrågasätta kostnadsökningarna. Utan att man är så rädd om sitt barns plats i akademin, säger Forssmed.

Krav på Riksidrottsförbundet

Staten delar varje år ut 2 miljarder kronor till idrottsrörelsen – och regeringen ställer nu krav på att Riksidrottsförbundet återrapporterar hur de arbetar för att motverka tidig toppning och selektering.

Selektering i idrott varierar beroende på idrottens karaktär och tävlingsstruktur, enligt Malin Träff, talesperson för barn- och ungdomsidrott på Riksidrottsförbundet.

– I en del idrotter så är tidig selektering något som man arbetar med som att det är en central utmaning – och andra så känner man inte alls igen sig, utan då tar det sig lite andra uttryck, säger Malin Träff.

Riksidrottsförbundets riktlinjer säger nej till elitsatsningar före 13 års ålder.

– Det kanske inte finns en exakt ålder som alltid är bäst och rätt, men man behöver ändå sätta ned foten – och då blev det vid 13 år, säger Träff.

ANNONS

Fakta: Centrum för idrottsforsknings studie

Studien bygger på intervjuer med 41 föräldrar till pojkar och flickor mellan 10–16 år i svenska fotbollsakademier.

Totalt ingår 13 akademier kopplade till föreningar i allsvenskan, damallsvenskan och superettan.

Studien fokuserar på hur föräldrar resonerar om kostnader, krav och förväntningar.

En fotbollsakademi är en elitsatsande ungdomsverksamhet, ofta kopplad till en elitklubb, som utbildar unga spelare.

Rickard Ahlkvist/TT
TT
ANNONS