Truls Möregårdh klar för OS-final

Truls Möregårdhs succé fortsätter. I semifinalen slog han ut brassen Hugo Calderano.
Nu ska han spela Sveriges första OS-final i bordtennis på 24 år.
– Jag är chocktillstånd, säger han till Max.

ANNONS

Det var som att han inte själv förstod det. Truls Möregårdhs avgörande boll gick in, men Truls stod kvar med ett förvånat ansiktsuttryck som sa: ”Gick den in?”.

Det gjorde den.

22-åringen kunde därefter knappt tro sina ögon att han hade slagit ut tredjerankade Hugo Calderano och att han var klar för OS-final.

– Det låter helt galet. Jag är chocktillstånd. Jag har gråtit så mycket. Tårarna kom när jag fick träffa föräldrarna, Malte (bror) och Lea (flickvän), säger han i Max.

Semin blev en dramatisk tillställning. Truls låg under med 10–4 i första set men lyckades vända och vinna.

ANNONS

– Jag lyckades jobba mig in i setet och jag såg att han blev nervös vid 10–7 så då lyckades jag komma tillbaka.

Hugo Calderano gav dock inte upp men till slut kunde svensken vinna med 4–2 i set.

– Han tung och var nära att komma tillbaka. Jag vet inte hur jag lyckades hålla ihop det men jag gjorde allting rätt, säger han.

Han får Truls möta i finalen

Senast Sverige vann en OS-medalj i singelturneringen i pingis var år 2000.

– Jag har säkrat en medalj och det känns verkligen helt galet, säger Truls i Max.

För 24 år sedan förlorade Jan-Ove Waldner finalen mot kinesen Kong Linghu. På söndag är det återigen en kines som väntar i kampen om guldet.

Den tidigare världsettan Fan Zhendong blir Truls Möregårdhs motståndare. Zhendong slog ut fransosen Felix Lebrun i semifinalen med 4–0 i set och har imponerat stort under hela turneringen.

Att Möregårdh skulle spela en OS-final såg han som en omöjlighet inför spelen.

– Det är det sjukaste som har hänt på otroligt länge. Det var verkligen ingen som trodde att det skulle gå, inte jag heller. Det ska inte gå i ett OS när man är så lågt rankad, säger han i Max sändning.

ANNONS
Läs mer

Ämnen i den här artikeln

ANNONS