Sverige spelar för första gången sedan 2007 Davis cup-tennis i Göteborgsområdet när de gör upp med Tunisien i Partille arena.
Det svenska laget kom till spel utan bröderna Ymer. Mikael Ymer fick sent kasta in handduken på grund av en skada och Elias Ymer avstod för att jaga en bättre ranking i turneringar i Asien.

Borg gick därför in i den första matchen.
– Såklart man kommer in med press. Du spelar för ditt land och en stor publik men jag var inte så nervös idag och hanterade mina känslor väldigt bra men han gjorde en bättre match än vad jag gjorde idag, säger Leo Borg efter matchen.
Sverige fick heller ingen smakstart när Leo Borg, 589:a på världsrankingen, ställdes mot den högst rankade spelaren i mötet Moez Echargui och föll i två raka set.
– Min prestation håller inte nivån idag. Han håller en högre nivå och spelar mycket bättre än vad jag gör idag. Jag får bara gratulera honom idag, säger Leo Borg.
Den 175:e rankade Tunisiern kunde i det fjärde gemet bryta svenskens serve och vinna första setet enkelt med 6–1.

Borg förlorade i två raka set
Det började inte bättre i det andra setet när Echargui kunde bryta svenskens serve redan i första gemet. Borg gav sig dock trippla breakchanser direkt och kunde bryta tillbaka direkt och fick ett stort jubel av publiken i arenan.
Den svenska glädjen blev dock kortvarig när Echargui svarade upp med att återigen bryta Borgs serve två gånger och gå ifrån till en 4–1-ledning.
Tunisiern kunde sedan defilera till en 6-1 seger även i det andra setet.
– Jag skulle ändrat mycket saker nu i efterhand men det är lätt att vara efterklok, säger Borg.
Debutanten stod för jättevändning
Davis cup-debutanten Olle Wallin bröt första gemet mot Aziz Ouakaa. Men Tunisiern hämtade sig och kunde bryta tillbaka till 2–2 i det första setet.
Wallin tappade sedan ytterligare två gem i egen serve medan tunisiern höll sin och Ouakaa kunde ta hem första set med 6–2 mot en uppenbart frustrerad Olle Wallin.
I ett andra set med många långa och jämna gem var det Tunisiern Ouakaa som skulle bryta Wallins serve och gå ifrån till en ledning med 5–2 och matchen såg ut att vara förlorad.
– Det var ganska negativt där i andra set. Det gick ganska snabbt ett tag som det inte får göra, säger Olle Wallin.
Då stod Wallin för en jättevändning. Han bröt tillbaka och tog setet till tiebreak där svensken var starkare och tog matchen till ett tredje och avgörande set.
– Jag hittar någonting vid 2–5. Jag har några matchbollar emot mig och lyckas vända det, säger han.
Av bara farten vann han sista set med 6–1.
– Jag visste att han var ganska trött. Vi hade ganska långa dueller det var inte så att jag inte hann med utan det var att jag missade mycket och sen hittade jag ett sätt att få in bollen mer än honom, säger Olle Wallin.
Olle Wallins seger innebär att lagen går in i lördagens avgörande tre matcher helt jämnt. Det lag som först når tre segrar går vidare till Davis cup qualifiers.




