Efter sommaruppehållet i Superettan drar den andra halvan av säsongen igång igen den 19 juli. Men för Örgryte IS och Falkenbergs FF är sommarlovet redan över. Under lördagen spelade de två lagen nämligen en träningsmatch mot varandra. Resultatet: 3-2 till Öis.
Att Öis skulle gå segrande ur mötet var dock inte en självklarhet. Inledningsvis var det Falkenberg som tog kontroll över matchen och hade en rad vassa målchanser tidigt innan Nils Bertilsson till slut hittade nätet i den 32:e minuten genom en straff.
I den andra halvleken nätade Isaac Shears för Falkenberg i den 60:e minuten, men kort därefter lyckades Öis ta sig in i matchen. Efter ett självmål av Falkenberg i den 63:e minuten, som sedan gavs till Örgrytes William Svensson, kvitterade Isak Dahlqvist redan en minut efter självmålet.
Positiv start på andra halvan av säsongen
Efter Dahlqvist mål hade Öis ett gäng målchanser innan Charlie Vindehall i den 86:e minuten drämde in 3-2 till Örgryte och därmed en vinst.
– Det känns bra inför andra halvan av säsongen. Sen var det ju en träningsmatch, men framförallt skönt att vi får fysiska betyg på vart vi står, säger Öis huvudtränare Andreas Holmberg.
När lagen möttes tidigare under säsongen vände Öis ett 2-0 underläge till en 4-2 seger genom ett hattrick av Daniel Paulson, och även i detta mötet lyckades Öis alltså samla sig i andra halvlek och leverera en rad mål.
För Öis, som just nu ligger trea i tabellen i Superettan, blev mötet med Falkenberg alltså en positiv start på den andra halvan av säsongen.
– Flera spelare var bra. Carl Millard (Javette) var den enda som spelade 90 minuter och det är jävligt bra, säger Holmbe
Nästa match för Öis blir säsongens första möte med Oddevold i Superettan som spelas på Rimnersvallen den 19 juli.
– Vi har en hel träningsvecka att förbereda oss på så att det kommer bli en spännande match. De ligger tvåa i serien och det är ett väldigt bra lag. Så det ska bli en rolig utmaning, säger Andreas Holmberg.




