Gothia basket har tagit sex poäng i årets serie och förlorat de sex senaste matcherna. Dagarna före nyår sparkades tränaren Jan Enjebo.
Jonas Fredriksson tar över som headcoach och i går blev det klart att han får Dan Czerapowicz som assisterande tränare.
- Vi har inte skrivit några papper ännu men vi är muntligt överens, säger Gothia Baskets ordförande Daniel Johansson
34-årige Jonas Fredriksson är ett känt namn i klubben. Han har fyra SM-guld som spelare och var tränare för det Högsbo basket som tog sig tillbaka till Basketligan. I år har han jobbat med utvecklingsfrågor i klubben.
- Jonas har vi bra koll på. Och Dan Czerapowicz har vi faktiskt haft som önskemål sedan dag ett av den här elitsatsningen.
Dan Czerapowicz är en 48-årig amerikan som bott i Sverige länge. Han har bland annat tränat Lundby, Kvarnby och Kärcher, Gimle Basket i norska elitserien.
- Han och var faktiskt assisterande tränare åt Jonte Karlsson det första året med Kärcher. Han har väldigt gott renommé bland spelare, säger Daniel Johansson.
Den förre coachen, Jan Enjebo, finns kvar i klubben men utan specifika uppgifter.
- Det är vi i styrelsen som leder och fördelar arbetet. Vi har valt att ta bort alla arbetsuppgifter med herrlaget för honom, säger Daniel Johansson.
På tisdag är det match. Borta mot Jämtland




