Tre Kronor och Sävehof hyllar Avicii

Efter Aviciis död i fredags har hyllningarna till svensken strömmat in. Nu stämmer Tre Kronor in i hyllningarna och kommer bara spela Aviciis musik under uppvärmningarna i Sweden hockey games. Även Sävehof hyllar världsstjärnan.

ANNONS

Den svenska superstjärnan Tim Bergling, känd som Avicii, hittades död i Oman i fredags, endast 28 år gammal. Sedan dess har världen skickat sin kärlek till svensken. Han hyllades bland annat med en tyst minut på Sergels torg i Stockholm i lördags och i nederländska Utrecht spelade domkyrkans klockor hans musik i helgen.

LÄS MER: Kollegorna hyllar Avicii

Nu hyllar även Tre Kronor Avicii. "Hur många omklädningsrum har inte förgyllts av hans musik?", skriver de på twitter. De skriver vidare att när VM-upplandningen fortsätter med Sweden hockey games i helgen kommer bara musik av Avicii spelas under uppvärmningarna.

ANNONS

Sävehof stämmer in i hyllningarna

Under måndagen spelade Sävehof semifinal mot Skuru i Partille arena. Då tog även Partille-klubben tillfället i akt att stämma in i hyllningarna. På facebook skrev klubben inför matchen att "Avicii har nog spelats flest gånger i samband med Sävehofs mål än någon annan i Partille Arena. Idag blir det extra många låtar av respekt för en av Arena housens pionjärer."

Ämnen i den här artikeln

Avicii
ANNONS