Sverige tar JVM-guld – för första gången på 14 år

En 14 år lång väntan är över.
Sverige slog Tjeckien och tog första JVM-guldet sedan 2012.
– Helt jävla magiskt alltså, vilken jävla turnering alltså, säger Ivar Stenberg.

ANNONS

Sedan Mika Zibanejad satte sitt ikoniska frilägesmål i finalen mot Ryssland 2012 har det varit guldtorka i Sverige.

Medaljer har vunnits, men guld har uteblivit.

2024 hade man chansen i Göteborg, men då var USA flera nummer för stora för Juniorkronorna.

Men nu är guldet åter i svensk ägo och det bärgades i Saint Paul, Minnesota, efter en urstark final.

Juniorkronorna ägde stora delar av matchen och ryckte ifrån med 3-0 och även om Tjeckien bjöd på en stark forcering så kunde man inte komma ikapp.

I stället var det Frölundas supertalang Ivar Stenberg som till slut slog spiken i kistan, la 4-2-pucken i tom kasse och säkrade Sveriges första JVM-guld på 14 år.

ANNONS

– Helt jävla magiskt alltså, vilken jävla turnering alltså. Fan alltså, säger Stenberg till SVT efter matchen.

Ivar Stenberg: ”Det är så jävla skönt”

Ivar Stenberg och lagkamraterna i omklädningsrummet efter guldet. Bild: JOEL MARKLUND

Han erkänner att nerverna fanns där i slutet av matchen.

– Det är sjukt, för nervöst. Helt sjukt, helt sjukt.

Glädjen visste inga gränser ute på isen och Ivar Stenbergs intervju bröts en kort sekvens när lagkapten Jack Berglund åkte in och skrek ”etta i draften, etta i draften”

– Det är magiskt, fan vad kul! Jag ska fira med gubbarna nu, det är så jävla skönt, säger Stenberg.

Frölundatalangen vittnar även om ett tajt gäng, vilket var en stor anledning till att man gick obesegrade genom turneringen.

– Vi är hur tajta som helst och alla gillar verkligen varandra, så vi är tajta!

Jack Berglund: ”Jag är så glad”

Lagkapten Jack Berglund var nära till tårar när han skulle beskriva stoltheten över att få leda sitt lag till Sveriges tredje JVM-guld någonsin.

– Det är knappt att man kan vinna större saker, man har vuxit upp med den här turneringen och att få äran att bära C:t med det här gänget, det kan inte bli bättre. Jag är så glad, säger han till SVT.

Berglund berättar att han haft på känn att det skulle bli guld under en lång tid!

ANNONS

– Vi har pratat om det sedan i somras, det var där allt startade. Jag kände att det var något bra på gång, alla har bara växt ... fy fan ... fy fan!

Jack Berglund med bucklan. Bild: JOEL MARKLUND

Han får frågan vad han kommer ta med sig från den här turneringen.

– Det är brödraskapet, lätt! Det här gänget, varenda jävel från spelare, ledare och medarbetare. Alla runtom, alla som har stöttat oss också. Men framför allt den här lilla gruppen alltså, wow. Jag har inga ord.

Nu väntar, i alla fall snart, en resa hem till Sverige och spel i SHL för många av spelarna. Jack Berglund hoppas dock att hans tränare har lite överseende.

– Jag hoppas Jörgen (Jönsson) ger mig någon dag ledigt så vi kan fira det här rejält, för det ska inte vara något dåligt firande i alla fall.

Läs mer
ANNONS