Det såg inte särskilt bra ut när schweizaren hamnade i bråk med HV71:s Martin Johnsen. De båda brottades en sväng, innan Egli – utan någon hjälm – for i backen och verkade slagit huvudet i isen.
Egli testade att spela en sväng efter händelsen, men utgick helt under den tredje perioden.
Dagen efter matchen saknades han helt på Frölundas träning och efteråt slog Robert Ohlsson fast att det inte skulle bli något spel för Egli borta mot Luleå.
– Ej tillgänglig, vi får se till nästa vecka, men han kommer inte spela imorgon.
Samtidigt kom han med ett lugnande besked.
– Det var nog inte så illa ändå, men vi tar lite säkerhet där.
Farhågan, vid en kraftig smäll mot huvudet är såklart en hjärnskakning.
– Jag tror inte det är så illa, det är mer lite i nacke just nu. Så jag tror det är spel på tisdag.
De positiva beskeden slutade inte där. För samtidigt som Dominik Egli saknades var Isac Heens, som missade matchen mot HV71, med och tränade fullt ut.
– Han är tillgänglig om han kan genomföra hela träningen, vilket han kunde göra. Så då är han med imorgon. Det var en lättare skavank, en dag till dag-historia.
Isac Heens om skavanken
Heens ”skavank” var dessutom något som nog förvånade vissa. Den kom under lördagens match mot Timrå, men var lätt att missa – eftersom han spelade hela matchen.
– Jag gick aldrig av, jag spelade klart! Det var när jag fick min utvisning, jag fastnade med skenan och det var lite därför jag fick utvisningen, för jag gick ner i spagat.
Fick du utvisning för spagat?
– Ja, exakt! Jag var imponerad över att jag kom ner så långt, men jag fick en utvisning, säger han med ett skratt.
Isac Heens åkte för en holding när han tappade balansen och berättar att skavanken kändes av först efter matchen.
– Det sträckte till lite i knät och i ljumsken, men det gick bra att spela. Men sen när jag kom hem var det stelt. Nu har de tejpat upp rejält och jag har knäskydd och grejer.
Det förvärras inte av att du spelar med det?
– Nej.
Matchguide: Luleå HF – Frölunda HC
Vad: Match nummer 14 av 52 för Frölunda i årets grundserie.
Var: Coop Norrbotten Arena, Luleå.
När: Lördag, kl 18.00.
Tv/stream: TV4 Sport Live 3 från 17.50. TV4 Play från samma tid.
Det gäller: Ettan Frölunda mot regerande mästaren Luleå, som har haft en svajig start på säsongen.
Läget i laget: Dominik Egli missar på grund av smällen han åkte på mot HV71, i hans ställe kommer Filip Hasa spela. Tillbaka är Isac Heens som stod över HV-matchen med en skavank.
Sedan tidigare saknas Linus Weissbach (axel, tillbaka i november) och Gustav Rydahl (rygg, borta på obestämd tid).




