Den senaste tiden har regeringen och Folkhälsomyndigheten sett över möjligheten att lätta restriktionerna för idrotts- och kulturevenemang.
I slutet av september föreslog regeringen en ökning från 50 till 500 personer i publika sammanhang med sittande publik, om smittläget tillåter.
Beskedet var tänkt att komma i dag och de nya reglerna skulle då kunna träda i kraft den 15 oktober.
Förändringarna skjuts upp
Men på grund av smittskyddsläget skjuts beslutet upp. Det meddelade regeringen på en presskonferens under torsdagen.
– Vi vill möjliggöra fler kultur- och idrottsarrangemang, vi vet att kulturen och idrotten har det svårt, och vi är väl medvetna om vilken betydelse sektorerna har för vårt samhälle. Men vi har hela tiden varit tydliga med att undantag endast kan genomföras om läget tillåter det, säger socialminister Lena Hallengren (S).
Efter samråd med Folkhälsomyndigheten är regeringens bedömning att det inte är möjligt att genomföra några lättnade i nuläget.
Både inom idrotten och kultursektorn har många aktörer förberett för att kunna ta emot publik igen och dagens besked kom som en besvikelse.
Redan innan pressträffen gick Föreningen Svensk Elitfotboll (SEF) ut och sa att man anser att det är möjligt att ta in betydligt fler än 500 personer. Föreningen har också listat klubbarnas kapacitet.
Fotbollen vill ta in fler
I sammanställningen bedömer IFK Göteborg att de kan ta in mellan 6 356 och 8 380 åskådare på Gamla Ullevi, Djurgården och Hammarby, som spelar på Tele2 arena i Stockholm, att de kan ta in mellan 7 800 och 14 000, AIK att de kan ta in 12 500 på Friends arena i Solna och Malmö FF 5 500 på Malmö Stadion, skriver TT.
– Vi är beredda att ta vårt ansvar för att inte öka smittspridningen. I svensk fotbolls gemensamma remissvar förespråkades det att arenans maxkapacitet bör avgöra hur mycket publik som släpps in på varje match, och att de protokoll som Svensk Elitfotboll tagit fram styr för hur publiken kan återvända på ett smittsäkert sätt, sa generalsekreteraren Mats Enquist i ett pressmeddelande.
Även inom kultursektorn har kritiken mot restriktionerna varit hård.
– Det är en form av näringsförbud, säger Calle Nathanson, vd för Folkets hus och parker, till TT efter pressträffen.
Teaterförbundets ordförande Simon Norrthon säger att beskedet innebär att "luften går ur" många privata näringsidkare i kultursektorn:
– Jag har full förståelse för regeringens oro för den ökande smittspridningen. Men jag hade önskat att man efter nästan sju månader av pandemin skulle vara beredd att presentera ett mer genomtänkt och jämlikt regelverk, istället för att ensidigt använda sig av mötesförordningen som slår mot vissa men inte alla. Många har redan gått i konkurs, många lämnar branschen.
”Förstår att det gör många besvikna”
Både Lena Hallengren och kultur- och idrottsminister säger att det är ett svårt, men nödvändigt, beslut att fatta.
– Jag förstår att det här är ett besked som gör väldigt många besvikna. Jag hade, som ni, helst sett att vi inte behövt fatta det här beslutet i dag. Men Sverige och världen befinner sig i den värsta hälsokrisen sedan andra världskriget. Vi måste göra allt vi kan, säger kultur- och idrottsminister Amanda Lind (MP).
Beskedet är ett tungt slag för svensk idrott, inte minst för stora publiksporter som fotboll och ishockey, men varken Hallengren eller Lind vill uppge när ett nytt beslut kan komma.
– Vi planerar fortfarande att göra de här ändringarna. Men för att regeringen ska kunna fatta ett sådant beslut krävs det att smittläget fortfarande tillåter ett sådant undantag, säger Amanda Lind.




