Historiska bilderna: Så krossades Hitlers OS-dröm

När Tyskland tilldelades de olympiska spelen 1936, såg Adolf Hitler sin chans att nå ut till allt fler potentiella anhängare. Han skapade i samband med olympiaden, en propagandamanifestation över det dåvarande nazistiska Tyskland. Nu släpps en ny dokumentär från Hitlers OS i Berlin.

ANNONS

Sommar-OS som går av stapeln i Rio De Janeiroi Brasilien är igång. I samband med det har en helt ny dokumentär släppts under torsdagen. Det som utspelas är OS år 1936 i Berlin, Tyskland.

Ett nazistvänligt Tyskland

Landet var mer nazistvänligt än någonsin och Adolf Hitler tog tillfället i akt för att få ännu mer makt. I dokumentären får man ta del av Hitlers påverkan under olympiska spelen, allt från politiska påtryckningar och svajande svastikas - och inte att förglömma - den afro-amerikanske Jesse Owens fyra OS-guld, på en arena där han enligt majoriteten, inte var välkommen.

Över 4000 idrottare från 49 olika länder deltog under OS 1936. Hitler fanns dagligen på plats och möttes av publikens jubel. Många var imponerade av det storslagna arrangemanget och Hitler fick igenom sin propaganda med bravur. Dessutom blev Tyskland årets stora vinnare med 33 guldmedaljer, 36 silver och 30 brons.

ANNONS

ANNONS