– Vi tänkte att vi tar det lite lugnare, vi har ändå en niomånaders, säger Lisa Gideonsson och nickar åt Judit i Gustaf Londrés sele.
De har rest från Kallrör i Jämtland för att se damernas stafett och nu herrarnas femmil.
De sitter på en liten höjd längs med spåret och det går inte att överrösta de tusentals norrmän som sitter runt dem.
– Men vi har störst flagga, säger Gustaf.
De kallar platsen de valt för ”hardcore familjeplatsen” och här är det högljutt men städat hejade på åkarna. På andra ställen festas det betydligt hårdare.
– Vi vandrade upp med dem men vi vek av lite, säger Lisa.
100 000 åskådare på plats
Skid-VM i Trondheim har varit en folkfest som skidvärden sällan upplever. I regn och rusk har åskådarna kommit i tiotusental varje dag. Men lördagen slår allt som tidigare varit.
Herrarnas femmil är för många höjdpunkten under mästerskapet och den ligger dessutom på en lördag – med uppehåll och sol. Löst före för åkarna men perfekta förhållanden för publiken.
Människor vallfärdar till Granåsen och på vägen upp till skidstadion från Trondheim centrum ringlar folkhavet kilometerlångt flera timmar innan start. 100 000 människor följer femmilen på plats. Stadion tar 29 000 åskådare, resten finns ute i skogarna längs spåret.
Några hundra meter bortanför Lisa, Gustaf och Judit är det högre volym, mer människor och ölburkar och sittunderlag ligger slängde lite överallt mellan grillar och tält. Det osar av alkohol och rök och det är svårt att höra sig själv tänka.
Här har festen pågått länge.
Festar hela natten
Amalie Hermundstad har stannat efter damernas stafett på fredagen och övernattat i ett av tälten.
– Vi är här för att heja på de som ska köra femmilen imorgon, såklart. Och stafetten, och att få njuta av att det är VM i Trondheim. Och ha det skoj och vara ute i skogen, säger hon när GP är på plats vid tältplatsen kvällen innan femmilsdagen.
Var man än kollar syns lägereldar och överallt samlas gäng som kommit för att övernatta i skogen – eller för att festa hela natten. De är klädda i ull och funktionskläder och har släpat upp högtalare, grillar, mat och dryck.
– Vi har varit här flera dagar men vi tältar inatt, säger Kristine de Boer.
Amalie och Kristine är del av ett stort gäng som samlats i en kurva mellan skogen och spåret. De är studenter och det är studentföreningen vid universitetet i Trondheim som tillsammans med VM-arrangören ordnat en plats för dem. Det finns plats för 1 500 studenter på området i kurvan, men på lördagen är de långt fler än så.
– Här är det bara studenter så vi är på samma våglängd. Det känns inte som att vi förstör för barnfamiljer eller så när vi är här. Det är väldigt bra att de har fixat ett eget område för oss, säger Amalie.
Har förberett sig i flera år
När vi återvänder till studenternas lägerplats någon timme innan femmilen startar har de varit uppe i flera timmar och haft champagnefrukost i tältet.
– Det har varit jättebra stämning hela natten. Vi har sovit en och en halv timme, säger Kristine.
– Vi startade tidigt, vi poppade första ölen vid åttatiden. Det är inte så mycket annat att göra när man väntar än att dricka. Men vi har suttit här och haft en bra frukost och bara mys med korv, säger Amalie.
De har laddat länge för att VM ska komma till staden för första gången på 28 år.
– Vi har snackat om det i alla fall i två, tre år! Jag har växt upp med att mina föräldrar pratade om VM 1997 och det var DEN festen. Jag har byggt upp förväntningarna i huvudet och nu är vi här och det är sinnessjukt roligt. Man ler hela dagen, säger Amalie som kommer från Trondheim.
Inte bara där för festen
Det är lätt att tänka att de är här för festen och att skidtävlingen som avgörs några meter ifrån dem mest är en anledning att samlas. När åkarna kommer kan alla omöjligt få platser vid spåret för att se dem.
Men Amalie och Kristine försäkrar att så inte är fallet.
– Vi är faktiskt uppdaterade, vi sitter och följer på mobilen hur det går under loppet, så det är inte bara fest, säger Amalie och berättar att de ska försöka ta sig fram till spåret när åkarna kommer.
– Det viktigaste är skidorna men det är ju kul att det är bra stämning, säger Kristine.
Alla håller dock inte med.
– Det är kanske festen men det är ju väldigt kul att det är skidor också, säger Ingvil Solheim Jenssen som tillsammans med ett annat studentgäng har samlats lite längre bort.
Bättre stämning än i Holmenkollen
Festerna runt spåret under femmilarna i Holmenkollen är kända, mest för fylla och stök och burop när till exempel svenska åkare passerat. Amalie och Kristine har aldrig varit där men efter upplevelsen i Trondheim är de sugna på att åka på fler skidtävlingar. De tror dock att den här festen är bättre än Holmenkollens.
– Här är folk lite mer glada, man ser från Kollen att det är lite mer aggressivt och kaos. Här är folk bara på gott humör, säger Amalie.
Kristine fyller i:
– Vi hejar på alla, lika mycket på första som sista åkare. Man hejar inte bara på norrmän, vi är här för att skapa god stämning för alla. Och här är alla väldigt intresserade av skidor.


