Önnered och Ella Sjöberg kunde inte hålla emot – och förlorade tredje SM-semifinalen mot Skara. Bild: MICHAEL ERICHSEN

Önnered illa ute mot mästaren Skara

Önnered har det kämpigt i SM-semifinalen. 20–26 mot Skara betyder 1–2 i matcher – och på onsdag kan säsongen ta slut.
– Vi får ligga i framstupa sidoläge och gråta i dag – och så får vi ta nya tag, säger coachen Niklas Virolainen besviket.

ANNONS

Önnereds HK 20 (11)

Skara HF 26 (11)

Skara leder med 2–1 i matcher i bäst av 5. Match 4 spelas på onsdag den 6 maj i Skara.

Det har varit nervpirrande jämnt i SM-semifinalen mellan Önnered och regerande mästaren Skara. De två första matcherna har vunnits med uddamålet – och i den tredje matchen såg det återigen ut som en thriller i ÖHK-hallen.

I alla fall till en början.

11–11 i paus – och Önnereds 24-åriga Ella Sjöberg var både nöjd och missnöjd.

– Vi står bra bakåt! Framåt är det lite hackigt ibland – och vi bränner några lägen. Lite fler kontringsmål tycker jag att vi kan få till när vi bara släpper elva mål bakåt, säger Sjöberg.

ANNONS

I den andra halvleken ökade dock regerande mästaren Skara trycket – och fick också utdelning framåt. Förra ÖHK-spelaren Linnea Säreborn skickade exempelvis in sju bollar bakom Stina Littorin i Önnereds mål. Och i Skaras mål räddade Isabella Mouratidou 13 av 33 anfall – och till slut var marginalen stor: 20–26.

– Vi släpper in för mycket mål i andra halvlek. Det gör att vi inte kan kontra. Och sen vinner ”Bella” Mouratidou målvaktsmatchen ganska överlägset. Det var inte så mycket mer än så, säger Önnereds coach Niklas Virolainen.

I den andra SM-semifinalen leder Sävehof med 2–0 i matcher mot H65 Höör – och kan på onsdag säkra en plats i SM-finalen. Det kan med andra ord bli en repris på fjolårets SM-final – om Skara i sin tur lyckas vinna mot Önnered på hemmaplan under onsdagskvällen.

– Vi får ligga i framstupa sidoläge och gråta i dag – och så får vi ta nya tag. Det kommer givetvis att bli tufft, men samtidigt finns det inget att hålla på. Spelar vi dåligt så kommer vi att förlora. Vi måste våga för att vinna. Det är bara att släppa lösa alla cylindrar och köra, säger Önnereds coach.

Läs mer
ANNONS