Real Madrids Federico Valverde, till höger, och Aurelien Tchouameni är osams. Arkivbild.
Real Madrids Federico Valverde, till höger, och Aurelien Tchouameni är osams. Arkivbild. Bild: Manu Fernandez/AP/TT

Fullständigt kaos i Real Madrid – spelare utreds

Det bråkas rejält i Real Madrid.
Nu meddelar den spanska storklubben att disciplinära förfaranden inleds mot spelarna Federico Valverde och Aurelien Tchouameni.

ANNONS

Enligt uppgifter från spanska Marca tog den infekterade relationen mellan Valverde och Tchouameni fart efter en hård tackling på träning tidigare i veckan.

Konflikten ska därefter ha eskalerat, efter en ny tackling på träning från Valverde dagen därpå.

Tchouameni sökte då upp Valverde i omklädningsrummet efteråt och det som först beskrivs som en hetsig ordväxling ska sedan ha övergått i handgemäng.

Händelsen slutade med att Valverde fick föras till sjukhus efter att ha slagit i huvudet. Enligt franska RMC var mittfältaren medvetslös under några sekunder.

Klubben uppger att besked kring eventuella åtgärder kommer att lämnas när den interna utredningen är avslutad.

ANNONS
TT
ANNONS