IFK Göteborg håller årsmöte på torsdag. Nu utreder Polisen uppgifter om så kallad otillåten påverkan där brottsrubriceringarna handlar om olaga hot, ofredande och förtal. Bild: MATHIAS BERGELD

Polisen bekräftar IFK Göteborgs anmälan om otillåten påverkan

Polisutredningen kring otillåten påverkan mot IFK Göteborg är i sin linda.
Brottsrubriceringarna handlar om olaga hot, ofredande och förtal.
– Det är de tre brott som är angivna i anmälan, säger Mikael Paulin på Göteborgspolisen.

ANNONS

IFK Göteborgs polisanmälan gjordes i söndags, samma dag som det publicerades en text på hemsidan om att föreningen är under attack:

Individer och grupper med våldskapital har fört en påverkanskampanj tillsammans med personer som innehar hög status inom blåvita supporterkretsar. De är en del av den otillåtna påverkan som IFK Göteborg, dess medarbetare, förtroendevalda och enskilda supportrar har fått utstå”, skrev Blåvitt.

Mikael Paulin på lokalpolisområde city är förundersökningsledare.

– De tre brotten som är angivna i anmälan är olaga hot, förtal och ofredande, säger han.

Begreppet otillåten påverkan – hur kommer det in?

– Där pratar man mer om syftet, inte den brottsliga gärningen. Det är resultatet av att man begår brott i syfte att påverka någon. Om jag jag förstår det rätt är det ju så IFK Göteborg kommunicerar att de upplever situationen. Att de här brotten har begåtts i syfte att påverka IFK Göteborg, säger Mikael Paulin.

ANNONS

Av anmälan framgår att IFK Göteborg kontaktat polisen för att informera om ”brott som riktar sig mot IFK Göteborg som organisation, anställda samt styrelsen”.

Polisutredningen är ännu så länge i ett tidigt skede, och själva faktumet att en fotbollsförening polisanmäler är ovanligt för att inte säga unikt.

– Vi ser så klart allvarligt på det här och ska utreda det efter bästa förmåga, precis som vi gör med alla brott. Får vi de här uppgifterna till oss ska vi naturligtvis titta närmare på dem och se om några kan misstänkas för brotten precis som vi gör inom ramen för alla förundersökningar, säger Mikael Paulin.

GP har tidigare skrivit om ett möte mellan huligangrupperingen Wisemen och Håkan Mild samt en efterföljande mejlväxling. Till GP säger Mild att mötet är en del av IFK Göteborgs polisanmälan.

– Ja, det är en del eftersom budskapet som levererades från Wisemen var det som sades, alltså att personer ska lämna sina positioner hos Blåvitt och att vi i föreningen inte ska fatta vissa beslut, säger Mild till GP.

På mötet deltog från Wisemens sida, enligt GP:s uppgifter, såväl en person med tillträdesförbud som en klubbledare från en konkurrerande elitförening i Stockholm.

IFK Göteborgs säkerhetschef Jonas Arlmark:

ANNONS

– Innan mötet visste vi inte vilka som skulle delta från Wisemen. Tillträdesförbud gäller ju endast matcher så det i sig diskvalificerar inte en individ att ha möten på Kamratgården. Det är inte ovanligt att jag kallar personer som fått tillträdelseförbud till Kamratgården för att ha ett samtal kring just ett tillträdelseförbud eller arrangörsavstängning. Vad gäller att det var med en individ som är verksam inom en annan elitförening på mötet så kan man väl tycka att det sticker ut. I övrigt får frågor kring hans engagemang i olika föreningar ställas till honom, säger Arlmark.

Hur resonerade du ur ett säkerhetschefsperspektiv kring mötet med Wisemen?

– Rent generellt försöker vi alltid träffa supportrar och supportergrupperingar, särskilt om dom önskar ett möte. Det är vår grundprincip. Sedan kan det vara mycket som påverkar men i grunden hoppades vi på att vi skulle få till ett konstruktivt möte och kanske hitta en gemensam väg framåt. Med tanke på hur mötet sedan kom att bli är vi från föreningen sida inte nöjda. Det var nästan två timmar där den ena parten kritiserade främst en person med olika påståenden, många felaktiga, säger Jonas Arlmark.

Vad gäller bevisläget, eller misstänkta, säger Mikael Paulin att i dagsläget har de inga fler uppgifter än den anmälan där de tre brottsrubriceringarna framgår:

ANNONS

– I anmälan anges också att IFK Göteborg ska prata ihop sig för att få ihop hela bilden av vad som hänt, och därefter kommer vi ha en kontakt med dem. Jag inväntar att prata närmare med IFK Göteborg, säger Mikael Paulin.

Hur ser tidsplanen ut?

– Jag har själva förundersökningsdelen, sedan är det flera poliser som varit i kontakt med IFK Göteborg och där ska vi koordinera oss med de andra. Någon tidsplan vågar jag inte ge dig.

Innebär det här något extra utifrån polisiär synvinkel inför IFK Göteborgs årsmöte på torsdag?

– Det är en fråga jag inte kan svara på. Jag har bara själva förundersökningsdelen, säger Mikael Paulin.

IFK Göteborgs årsmöte hålls i Eriksbergshallen på torsdag klockan 18.00.

Läs mer

Ämnen i den här artikeln

ANNONS