Inga Dönare möter IFK Göteborgs August Erlingmark

Dagen efter IFK Göteborgs seger mot Degerfors sitter Inga Dönare ner med August Erlingmark för en intervju i skogen vid Kamratgården.
I samtalet ger Blåvitt-profilen sin syn på allt från blytunga segern mot Degerfors, det egna ökade trädgårdsintresset – och mer allvarliga ämnen som skandalmatchen mot Öster och supporterilskan mot Håkan Mild.
– Det känns fruktansvärt att man hoppar på en person på det här sättet, säger Erlingmark om situationen runt Mild.

ANNONS

Det var stora blåvita glädjescener på Stora Valla efter att IFK Göteborg besegrat Degerfors IF med 3–1 på måndagen. Insatsen var en ordentlig tillbakastuds efter 0–1-förlusten mot Östers IF.

Dagen efter segern åkte GP:s fotbollspodd Inga Dönare till Kamratgården för att sitta ner med mittbackskuggen August Erlingmark. I en längre intervju på en stock i skogen vid träningsanläggningen berättar försvararen om betydelsen av tre poäng i Värmland och Blåvitts uppryckning efter skandalmatchen mot Öster då en supporter tog sig in på plan och försökte slå ner Växjö-lagets Sebastian Starke Hedlund.

Erlingmark ger också sin syn på den ilska som finns i delar av supporterled mot klubbdirektör Håkan Mild som det, på sociala medie-plattformen X nyligen också formulerades ett hot mot, ett hot som IFK Göteborg har polisanmält.

ANNONS

– Klart att det känns jättejobbigt och fruktansvärt att man hoppar på en person på det här sättet. Jag har inte tillräckligt med information för att kunna uttala mig riktigt (om den specifika händelsen), men det är klart att det är jättetufft att se att en person i föreningen drabbas av det, säger Erlingmark i podden.

– Man försöker stötta. Det enda vi kan göra där uppe är att vara enade och stå ihop.

Mer lättsamma ämnen avhandlas också, som obehaget Erlingmark känner över att vistas i närheten av kräldjur.

– Insekter är väl inte det värsta, det är till kräldjurs-nivån vi behöver komma, om det ska bli läskigt. Jag sitter inte så här på en stock i Thailand. Men i de här snåren har jag varit så pass mycket att jag känner mig trygg, säger Erligmark från sin plats på stocken i skogen.

Längre intervju med Gais-anfallaren

Erlingmark som sedan en tid tillbaka är husägare avslöjar också att hans intresse för trädgård har ökat avsevärt på sistone.

– Jag börjar bli intresserad, eller vill bli framför allt. Det växer lite olika saker i odlingslådorna hemma. Rabarber dök upp häromdagen. Jag älskar det (rabarber), det är fint. Men det var bara tre stackars stavar, jag hade önskat några mer. Men det kanske kommer.

ANNONS

I avsnittet ringer podden också upp Gais skyttekung Ibrahim Diabate som pratar om målsuccén, Gais-supportrarnas kärlek – och vilka knep han tar till för att kommunicera med lagkompisarna på bästa sätt trots att han inte pratar så värst mycket engelska.

Det blir också ett längre snack om Öis storform och den totala 5–1-överkörningen av Varberg. Comebackande Nicklas Bärkroth berättar om känslorna efter första superettan-målet på över 900 dagar och succéspelaren Isak Dahlqvist delar med sig av hur han tänker kring framtiden i klubben och det utgående kontraktet med Rödblått. Elfsborgs kross av Djurgården, BK Häcken FF:s återuppståndelse, Samuel Leach Holms kalasform och Utsiktens uppryckning är andra ämnen som är på tapeten.

Det och mycket, mycket mer i det senaste avsnittet av Inga Dönare.

Läs mer
GP
ANNONS