Två veckor innan det avgörande playoffet till VM mot Ukraina och Polen/Albanien kommer beskedet att Graham Potter förlänger sitt kontrakt över VM 2030.
– Det är en stor dag för mig och en fantastisk möjlighet att göra något viktigt framåt. Jag har haft en bra första tid som svensk förbundskapten och trivts väldigt fint med alla, säger han i ett pressmeddelande.
Den 50-årige engelsmannen tog över herrlandslaget i oktober efter sparkade Jon Dahl Tomasson. Sverige hade bara tagit en poäng på fyra matcher och kvalspelet till VM var kört. Därför spelade förlusten mot Schweiz och krysset mot Slovenien i november mindre roll.
Skrev först ett kort kontrakt
Sverige hade dock, tack vare att man vann sin Nations League-grupp hösten 2024, säkrat ett playoffspel i mars 2026.
Till en början skrev Potter ett kort kontrakt, över ett eventuellt VM. Men redan innan vi vet om Sverige tar sig dit eller inte förlänger han nu alltså över ytterligare två mästerskap: EM på brittiska öarna 2028 och VM i Spanien, Portugal och Marocko 2030.
– Jag är otroligt glad över ett fortsatt samarbete med Graham Potter som är en gedigen person vars ledarskap jag uppskattar och har en stark tro på, säger förbundets nye generalsekreterare Niclas Carlnén.
Graham Potter har förflutet i Östersunds FK, Swansea, Brighton, Chelsea och West Ham.
– Graham har under sin korta tid redan gjort ett starkt avtryck med sin härliga personlighet och professionella attityd och vi ser fram emot att fortsätta vår gemensamma resa, säger landslagschefen Kim Källström.





