Ibrahim Diabates mål mot Malmö i sista omgången gjorde att han blev delad skytteligavinnare i allsvenskan 2025. Bild: PETTER ARVIDSON

Gais Magnus Sköldmark tillbakavisar uppgifter om bud på Ibrahim Diabate

Uppgifterna om Gais anfallsstjärna Ibrahim Diabate duggar tätt.
I början av december rapporterades han vara i princip klar för egyptiska Al-Ahly.
Nu slår Gais tekniske direktör Magnus Sköldmark tillbaka.
– Det finns ingen sanning i det, säger han i GP:s fotbollspodd ”Inga dönare”.

ANNONS

Med sina 18 mål blev Ibrahim Diabate, 26, delad skytteligavinnare i allsvenskan under sin debutsäsong i Gais.

Centertanken, som kom från Västerås för ett år sedan, har dragit till sig intresse från utlandet under hela säsongen, men Gais har varit tydligt: det ska upp på rekordnivåer och närmare 30 miljoner kronor för att man ska sälja.

Efter den allsvenska avslutningen har rapporterna duggat tätt, framför allt i afrikanska medier, om att Gais fått bud från egyptiska jätteklubben Al-Ahly. Svenska Fotbolldirekt har till och med skrivit om att affären i princip är klar.

”Kommer telefonsamtal från styrelsemedlemmar”

Men Gais har inte ens fått något konkret bud på Diabate efter säsongen, säger Magnus Sköldmark i ”Inga dönare”.

ANNONS

– Det finns ingen sanning i den typen av rubriker som har förekommit.

Rubrikerna har spridit sig inom Gais organisation, vilket Sköldmark har fått hantera.

– Helt plötsligt kommer det telefonsamtal från styrelsemedlemmar som undrar om vi har fått ett bud, säger han.

”Det funkar inte så”

I somras sades polska Lech Poznan vara intresserade, men annars har mycket av rapporteringen handlat om Mellanöstern. För att Gais ska ta ställning behövs ett officiellt bud.

– Det funkar inte så att det kommer från en representant som säger att de här kanske kan vara intresserade av att lägga något i det här häradet. För mig är det inget bud och kommer aldrig vara det. Det måste komma direkt från klubb – och det har det inte gjort i det här fallet, säger han och fortsätter:

– Däremot har det kommit en del förfrågningar från mer seriösa aktörer. Vi får se vad som händer i januari.

Är det fortfarande rekordnivåer ur ett Gais-perspektiv som krävs?

– Ja, det är rimligt. Börjar man detaljstudera ”Ibras” sätt att ta sig an matcher i vårt system så är det extremt hög kvalitet på hans aktioner. Det som också är fascinerande är hans tillgänglighet. Han är enormt fysiskt stark och tränar och spelar jämt. Det är många parametrar som talar till hans fördel, säger Sköldmark.

ANNONS

Förutom Diabate har Gais Lucas Hedlund, Shalom Ekong och nyförvärvet Samuel Salter under kontrakt nästa år. Alla centrala anfallare.

– Det är inte optimalt, om inte någon av dem kan vara kantspelare. Men det är nog en för mycket.

Så en ska helt enkelt bort?

– Det är lätt att säga, men innan någon har lämnat så är det dem vi har att jobba med.

Läs mer
ANNONS