I kapten Johan Larssons tredje raka start sedan att ha varit cementerad på bänken fick han se sitt Elfsborg hamna i brygga direkt.
Redan efter en minut skapade Norrköping dubbla lägen, där det sista gick tätt utanför Simon Erikssons stolpe.
Kanske ett tecken på vad som skulle komma. För visst skulle Peking ta ledningen i matchen.
I den 18:e minuten skickade de vitblåa in ett inspel från vänster som gick flipperspel fram till David Moberg Karlsson mitt framför mål. Med sin vänsterfot styrde han behärskat in 1–0 på volley.

Ett resultat som stod sig in i paus – men allt var inte nattsvart för ”Di Gule”.
Boråslaget skapade ändå chanser
Halvleken igenom skapade Elfsborg stort tryck med massvis med avslut som oroade David Andersson i Peking-målet.
Närmast kom Besfort Zeneli med ett skott som gick utsida stolpe.
– Vi skapar en del och har tryck. Men det sista lilla sitter inte riktigt, sade Leo Östman, som även han hade ett jätteläge med en nick precis utanför, i paus till HBO Max.
Men på nytt skulle hemmalaget rivstarta i halvlekens inledning.
I den 49:e minuten fick Simon Eriksson sträcka ut rejält i en Peking-kontring och tippa bollen över ribban efter ett hårt vristskott som föranleddes av slarv från Zeneli.
Därefter gjorde tränare Hiljemark tre byten innan minut 65 för att skaka runt saker och ting.
Och ja, skulle saker hända.
Dramatiskt slut
Simon Hedlund skickade in ett inspel från höger som styrdes på Norrköping-ben. Men bollbanan blev ändå perfekt för Ari Sigurpalsson som ohotat kunde nicka in kvitteringen.

1–1 i den 68:e minuten och intressant slutskede av matchen skulle följa.
Så pass intressant att publiken skulle få se en straff – för hemmalaget.
Bollen tog på Wendersons hand och domaren tvekade inte när han pekade på straffpunkten.
Fram klev Arnor Traustasson och kunde på ett kyligt sätt placera in 2–1 till sitt Peking.
Elfsborg försökte och försökte att kvittera på nytt, men lyckades inte. Förlust och andra raka poängtappet var ett faktum.
– Dåligt. En stor besvikelse just nu, säger Rasmus Wikström till HBO Max och fortsätter:
– Vi får en oturlig straff vilket gör att vi inte vinner den här matchen. Men det är svårt att vinna om man släpper in två mål.
I och med Malmös seger går de upp på tredjeplatsen som innebär Europa, samma poäng som Boråslaget men bättre målskillnad.
Härnäst spelar ”Di Gule” på onsdag, då kval i svenska cupen borta mot IFK Haninge. I allsvenskan väntar Halmstads BK på hemmaplan på söndagen.
Så spelade Elfsborg
3-4-3: Eriksson - Wikström, Holmén (56’ Aronsson), Yegbe - Larsson, Wenderson, B.Zeneli, Hedlund - Östman (62’ Frick), Ihler (56’ Rapp), Sigurpalsson (81’ Hellemaa).
