Häckens mardröm – förlust och tre målvakter skadade

Häcken underpresterade grovt och föll med 2–0 mot nykomlingen Öster.
Och skadeproblemen bara fortsätter – målvakten Andreas Linde tvingades byta.
– Det är en prekär situation, säger tränaren Jens Gustafsson.

ANNONS

Öster gjorde sin första allsvenska match på hemmaplan sedan 2013 och nästan 8 000 hade tagit sig till Visma Arena, fyllda av energi och förväntan. Och det smittade av sig på Växjölaget.

Häcken började bäst men efter David Segers 1–0-mål efter en hörna var det som att luften gick ur de svartgula. Alibek Aliev gjorde 2–0 efter en superkontring och Häcken var aldrig nära att komma tillbaka.

– Vi är alla besvikna över både prestationen och resultatet. Jag tycker att Öster vann välförtjänt och de hanterade matchbilden bättre än vad vi gjorde. Då får vi också acceptera förlusten och se till att vi lär oss och går vidare, säger Jens Gustafsson.

ANNONS

Ny förlust på gräs

I fjol förlorade Häcken fem av åtta matcher på gräs och vid årets första match på det underlaget kom alltså en ny förlust. Jens Gustafsson har med underlaget i sin analys efter matchen.

– Öster gjorde det väldigt svårt för oss. De använde underlaget med sin fysiska del lite bättre än oss under matchens gång. Vi lyckades bra med en liknande matchbild mot Mjällby, men i den här matchen kom vi inte upp i den nivån som krävs, säger han.

Inför matchen lämnade nyckelspelaren Zeidane Inoussa återbud med en känning. Dessutom blev Julius Lindberg – inbytt senast – sjuk. Men den stora långsiktiga smällen kom alldeles i slutsekunderna, då målvakten Andreas Linde satte sig ner.

Bytte ut sig själv i slutsekunderna – inget gott tecken

Att en målvakt byter ut sig själv med bara några sekunder kvar tyder på att det inte handlar om någon lindrig skada.

– Din tes är inte helt tokig, men det är för tidigt att säga hur det är med honom, säger Gustafsson.

Sedan tidigare står det klart att Peter Abrahamsson blir borta länge med diskbråck. Dessutom är 17-årige talangen Kristan Marinkovic skadad.

Nödlösningen Oscar Jansson är den enda som är frisk.

– Det är en prekär skadesituation som vi utmanas i, men det som jag och övriga ledarstaben gör är att hitta lösningar när det blir så där. Det jobbar vi med. Men det är lite för många för att jag inte ska säga att det påverkar oss. Sen är vi noga med att ta utmaningarna som kommer till oss.

ANNONS

Hur påverkar det er om Andreas Linde blir borta en längre period?

– I detta nu har vi bara en målvakt som är frisk. Så det är mer vad som skulle hända om Oscar Jansson skulle gå sönder. Men det där är spekulativt. Vi behöver hantera målvaktssituationen men det är inte bara den – vi har många skador där vi behöver göra allt för att få tillbaka spelarna.

Förutom målvakterna har både Johan Hammar (hälsena) och hans ersättare Leo Väisänen (korsband) skadat sig i säsongsupptakten.

Läs mer
ANNONS